Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Najskuteczniejszy amerykański snajper zastrzelony na strzelnicy

materiały prasowe
Najsłynniejszy amerykański snajper, były żołnierz sił specjalnych Navy SEALs, Chris Kyle, został zastrzelony na strzelnicy na ranczu w Teksasie. Domniemany sprawca został aresztowany po krótkim policyjnym poœcigu
Z wywiadu dla "Rz": Jeœli snajper chce zabić, powinien celować w głowę czy w piersi? W piersi. Twarz jest po prostu zbyt małym celem. A ludzie się ruszajš, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu - gdy rozmawiajš, gestykulujš i sš bardzo aktywni. A na terenie miast trzeba w ogóle założyć, że cel będzie się poruszał. Gdy strzelisz w głowę, możesz nie trafić. Ale celujšc w pierœ, najprawdopodobniej tak, może nieco w bok od miejsca, w które celowałeœ, ale jednak. Jak podała telewizja ABC, 38-letni Kyle, współautor bestsellera "American Sniper", i inny mężczyzna, według niektórych Ÿródeł jego sšsiad, zostali zastrzeleni na ranczu w Glen Rose w Teksasie. Kyle miał tam pomagać żołnierzowi cierpišcemu na syndrom stresu pourazowego. Domniemany zabójca, zidentyfikowany jako 25-letni Eddie Routh, były żołnierz marines, został aresztowany po krótkim poœcigu w Lancaster w Teksasie; uciekł z miejsca zdarzenia furgonetkš należšcš do Kyle'a. Motywy jego działania nie sš znane.
Kyle czterokrotnie wyjeżdżał na misje w Iraku i w latach 1999-2009 jako snajper zastrzelił - według oficjalnych danych - ponad 160 osób (niepotwierdzone dane mówiš o ponad 250), najwięcej w amerykańskiej historii. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. dwa razy Srebrnš Gwiazdš za odwagę. Ze względu na swojš skutecznoœć rebelianci nazwali go "diabłem z Ramadi". Po odejœciu ze służby zajšł się szkoleniami w zakresie walki i broni, m.in. dla żołnierzy i policjantów. Był żonaty i miał dwoje dzieci. Scott McEwen, jeden ze współautorów ksišżki "American Sniper", powiedział, że jest zszokowany okolicznoœciami, w jakich zginšł Kyle, "po tym wszystkim co przeszedł w Iraku, gdzie mógł tyle razy zostać zabity".
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL