Świat

Najskuteczniejszy amerykański snajper zastrzelony na strzelnicy

materiały prasowe
Najsłynniejszy amerykański snajper, były żołnierz sił specjalnych Navy SEALs, Chris Kyle, został zastrzelony na strzelnicy na ranczu w Teksasie. Domniemany sprawca został aresztowany po krótkim policyjnym pościgu
Z wywiadu dla "Rz": Jeśli snajper chce zabić, powinien celować w głowę czy w piersi? W piersi. Twarz jest po prostu zbyt małym celem. A ludzie się ruszają, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu - gdy rozmawiają, gestykulują i są bardzo aktywni. A na terenie miast trzeba w ogóle założyć, że cel będzie się poruszał. Gdy strzelisz w głowę, możesz nie trafić. Ale celując w pierś, najprawdopodobniej tak, może nieco w bok od miejsca, w które celowałeś, ale jednak.
Jak podała telewizja ABC, 38-letni Kyle, współautor bestsellera "American Sniper", i inny mężczyzna, według niektórych źródeł jego sąsiad, zostali zastrzeleni na ranczu w Glen Rose w Teksasie. Kyle miał tam pomagać żołnierzowi cierpiącemu na syndrom stresu pourazowego. Domniemany zabójca, zidentyfikowany jako 25-letni Eddie Routh, były żołnierz marines, został aresztowany po krótkim pościgu w Lancaster w Teksasie; uciekł z miejsca zdarzenia furgonetką należącą do Kyle'a. Motywy jego działania nie są znane.
Kyle czterokrotnie wyjeżdżał na misje w Iraku i w latach 1999-2009 jako snajper zastrzelił - według oficjalnych danych - ponad 160 osób (niepotwierdzone dane mówią o ponad 250), najwięcej w amerykańskiej historii. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. dwa razy Srebrną Gwiazdą za odwagę. Ze względu na swoją skuteczność rebelianci nazwali go "diabłem z Ramadi". Po odejściu ze służby zajął się szkoleniami w zakresie walki i broni, m.in. dla żołnierzy i policjantów. Był żonaty i miał dwoje dzieci. Scott McEwen, jeden ze współautorów książki "American Sniper", powiedział, że jest zszokowany okolicznościami, w jakich zginął Kyle, "po tym wszystkim co przeszedł w Iraku, gdzie mógł tyle razy zostać zabity".
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL