Walka o miejsce przy stole

aktualizacja: 07.01.2013, 15:02
Walka o miejsce przy stole
Walka o miejsce przy stole
Foto: Bloomberg

Jak w 2020 roku będą wyglądały igrzyska, walka rozstrzyga się już dziś

Być na igrzyskach, to być w telewizji, być w telewizji, to mieć pieniądze. Nic dziwnego, że do rodziny olimpijskiej zgłaszają się kolejni chętni. Na trwającym właśnie posiedzeniu MKOl w Lozannie zaprezentuje się siedem nowych dyscyplin, które chcą zasiąść przy stole zastawionym w 2020 roku: baseball, softball, karate, wushu (kung fu), wspinaczka ściankowa, wakeboarding i wyścigi na rolkach. Znaleźć się w gronie szczęśliwych nie będzie łatwo.

Czasy rozdymania i gigantomanii już się skończyły. Zasady są jasne, trzeba być sportem ogólnoświatowym, ale i to nie wystaracza, bo MKOl pilnuje, żeby organizatorzy nie przekroczyli zakreślonych ram. Liczba startujących sportowców nie może być większa niż 10,5 tys, a to ma przełożenie na liczbę dyscyplin i medali do rozdania. Sztywny rdzeń to 28 sportów, z których 25 musi się znaleźć w programie co cztery lata - reszta może pojawiać się i znikać. Nikt przecież nie wyobraża sobie letnich igrzysk bez lekkiej atletyki, pływania czy zapasów.Ale w karcie olimpijskiej wymienione są też takie dyscypliny jak softball, baseball, czy taekwondo - popularne na świecie, ale jakoś mniej kojarzone z ruchem olimpijskim, czy pięciobój nowoczesny, który żyje chyba tylko dzięki obecności na igrzyskach. Gospodarze mają pewną swobodę w dobieraniu programu, ale musi ten wybór zatwierdzić MKOl. Dlatego w programie były przez pewien czas baseball i softball, wprowadzone na życzenie gospodarzy w Atlancie (1996 rok), ale furory nie zrobiły i w Londynie już się dla nich miejsce nie znalazło.Rozdanie przed igrzyskami w Rio de Janeiro jest już zamknięte. Wiadomo od dawna, że w 2016 roku do programu olimpijskiego dołączą, dawno tam nie widziane: golf i rugby, bijące na świecie rekordy oglądalności. Ale powiększać imprezy w nieskończoność nie można.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE