CDU mniej chadecka

aktualizacja: 05.12.2012, 00:44
Angela Merkel na zjeździe
Angela Merkel na zjeździe
Foto: PAP/EPA

Partia kanclerz Angeli Merkel odchodzi od chrześcijańskich wartości.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, CDU, przez całe dziesięciolecia podkreślała swe chrześcijańskie korzenie. Ma jednak z tym obecnie problem.

Z jednej strony liderzy partii z Angelą Merkel na czele starają się utrzymać wizerunek partii kierującej się na co dzień wartościami chrześcijańskimi , z drugiej jednak strony postępująca sekularyzacji społeczeństwa skłania partię do szukania dróg porozumienia z tą częścią wyborców, której nie jest bliski deklarowany system wartości największego ugrupowania chadecji, nie tylko w Niemczech, ale i całej UE. Dlatego też na kończącym się dzisiaj 25. zjeździe CDU w Hanowerze pojawił się w pewnym sensie wniosek sprzeczny z całą dotychczasową linią CDU. Złożyła go grupa 13 deputowanych do Bundestagu, domagając się przyznania parom homoseksualnym w Niemczech prawa do wspólnych rozliczeń podatkowych. Takich samych jakim dysponują małżonkowie.Przy tym CDU sprzeciwiała się nie tylko początkowo wprowadzeniu w Niemczech instytucji zarejestrowanych związków partnerskich, czyli swego rodzaju małżeństw homoseksualnych, a później przeciwko rozszerzaniu ich praw.– Pojawienie się takich pomysłów w CDU świadczy o tym, że partia staje się coraz mniej chrześcijańska, gdyż zmuszona jest myśleć o poszerzeniu bazy wyborczej – tłumaczy „Rz" prof. Werner Patrzelt, politolog.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE