Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Światowe premiery atrakcjš Bielskiej Zadymki Jazzowej 2013

Gretchen Parlato
materiały prasowe
Œwiatowa premiera albumu Terri Lyne Carrington, pierwszy w Polsce występ wokalistki Gretchen Parlato i Anioł Jazzu dla Benny'ego Golsona to wydarzenia 15. Bielskiej Zadymki Jazzowej. „Rzeczpospolita" pierwsza publikuje pełny program.
Festiwal rozpocznie się już 29 stycznia 2013 r. prologiem w Czechowicach-Dziedzicach. Koncert „10 lat z Grupš Lotos" uhonoruje głównego sponsora imprezy, bez którego nie moglibyœmy oklaskiwać tylu sław. Tego wieczoru w Miejskim Domu Kultury zaœpiewa Monika Borzym, a zagra Donny McCaslin Group. To jeden z najbardziej utalentowanych amerykańskich saksofonistów œredniego pokolenia. W latach 1991 - 94 występował z zespołem Steps Ahead, w którym zastšpił Michaela Breckera. W œrodę 30 styczna festiwal przeniesie się do Galerii Sfera w Bielsku-Białej, gdzie na parterze występować będš uczniowie i studenci szkół muzycznych. Wieczorem w Klubie Klimat odbędzie się „Bitwa saksofonów – Altissimo". Polskę reprezentować będzie Henryk Miœkiewicz z zespołem Full Drive3 i goœcinnym udziałem trębacza Michaela Patchesa Stewarta. Po nim wyjdzie na scenę mistrz saksofonu altowego koronowany przez samego Milesa Davisa - Kenny Garrett.
Hasło „Klimaty Jazzu – A Man and a Woman" ociepli czwartkowy wieczór z udziałem wirtuoza harmonijki ustnej Gregoire Mareta i perkusistki Terri Lyne Carrington. Maret, który znalazł uznanie u Pata Metheny'ego, Marcusa Millera i Cassandry Wilson, przedstawi premierowy program ze swego debiutanckiego albumu. Zaœ koncert amerykańskiej perkusistki zbiegnie się ze œwiatowš premierš jej albumu „Money Jungle" poœwięconego Duke'owi Ellingtonowi. Pierwszy koncert promujšcy ten album odbędzie się właœnie w Bielsku-Białej. W jej zespole znajdš sięsame sławy: pianista Aaron Parks z grupy James Farm, kontrabasista James Genus, saksofonistka Tia Fuller i wokalistka Gretchen Parlato. To także pierwszy w Polsce występ Gretchen Parlato, której sława roœnie z roku na rok dzięki oryginalnemu stylowi, œwietnym albumom i występom na festiwalach. Dwa dni póŸniej, w sobotę zaœpiewa już z własnym zespołem i premierowym programem w Teatrze Polskim podczas koncertu galowego Bielskiej Zadymki Jazzowej. Tego samego wieczoru usłyszymy laureatów festiwalowego konkursu oraz ciepłe brzmienie saksofonu Benny'ego Golsona. Legendarny jazzman odbierze statuetkę Anioła Jazzu z ršk prezydenta miasta Jacka Krywulta. W sekstecie Golsona usłyszymy kilku znakomitych muzyków: trębaczy Eddiego Hendersona i Tilla Brönnera, który wydaje własne bestsellerowe albumy. Towarzyszyć im będzie perfekcyjna sekcja rytmiczna: kontrabasista Reggie Johnson i perkusista Alvin Queen. Można się spodziewać muzyki zasługujšcej na miano wydarzenia roku. Tradycyjny pištkowy koncert „Okolice jazzu" uœwietni brytyjska formacja Us3 Geoffa Wilkinsona. Spod jego ręki wyszła hip-hopowa wersja jazzowego standardu Herbiego Hancocka „Cantaloupe Islands". „Cantaloop (Flip Fantasia)" w wykonaniu formacji Us3 zrobiła œwiatowš furorę i do dziœ jest w stanie zachęcić do tańca każdš publicznoœć. W niedzielę w Klubie Klimat zaœpiewa Beata Przybytek. Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa zakończy tradycyjny koncert w Schronisku na Szyndzielni, gdzie zagra Kapela Góralska Œtyry i holenderska grupa funkowa Bruut! Jak zawsze œwietna zabawa gwarantowana. Marek Dusza
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL