Kiedy można wykorzystać urlop na ślub

aktualizacja: 09.10.2012, 05:00

Urlop okolicznościowy związany ze ślubem nie musi przypadać bezpośrednio przed lub po ceremonii. Można go wykorzystać na formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, nazwiska, dokumentów oraz miejsca zamieszkania

- Pracownica brała ślub w sierpniowy długi weekend, dlatego nie miała potrzeby wykorzystywać dwudniowego urlopu okolicznościowego. Chce go wziąć teraz, po upływie kilku tygodni od ślubu, aby załatwić formalności związane ze zmianą nazwiska (poinformowanie banku oraz urzędu, w którym są jej sprawy o wywłaszczoną nieruchomość) oraz jej przeprowadzką do innej miejscowości. Zastanawiam się, czy mamy obowiązek udzielić takiego wolnego, skoro zatrudniona nie wykorzystała go w związku ze ślubem. Czy te dwa dni zwolnienia jej nie przepadły? – pyta czytelniczka.

Nie jest prawdą, że obecne sprawy nie pozostają już „w związku ze ślubem". A to jest kluczowe w odpowiedzi na pytanie czytelniczki.

Dwa dni na obrzęd

Podstawą udzielenia urlopu okolicznościowego związanego ze ślubem jest § 15 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).Przepis ten przewiduje, że pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący dwa dni w razie jego ślubu. Chodzi o taką ceremonię, która wywołuje skutki prawne – a więc ślub cywilny bądź tzw. konkordatowy. Nie dotyczy to np. ślubu wyznaniowego, który nie rodzi konsekwencji na gruncie prawa cywilnego, w tym ślubu kościelnego branego kilka lat po wcześniejszym cywilnym.Rozporządzenie nie precyzuje jednak, o jakie dni wolne chodzi. W szczególności żaden z przepisów rozporządzenia nie wymaga, aby ślubny urlop okolicznościowy był udzielony w bezpośrednim sąsiedztwie składania małżeńskiej przysięgi.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE