Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Świat

Pussy Riot nie mogą zmienić sędzi

Pussy Riot
AFP
Na procesie członkiń zespołu punkrockowego Pussy Riot,sądzonych za chuligaństwo w cerkwi, po raz kolejny odmówiono spełnienia prośby obrony o odsunięcie od sprawy prowadzącej ją sędzi, której podsądne i ich obrona zarzucająstronniczość.
Uzasadniając wniosek podsądne powiedziały: "Jesteśmy tu pozbawionymi głosu istotami, ciałami, które przywożą do sądu. Nie dają nam prawa do obrony, ignorują nasze wypowiedzi, nie pozwalają wzywać do sądu świadków obrony". Zdaniem adwokatki osób, które uznano za poszkodowane w związku z występem w świątyni performerek Pussy Riot, wniosek o odsunięcie sędzi (Mariny Syrowej) nie zawiera poważnych dowodów uchybień i służy jedynie przeciąganiu procesu. Na poniedziałkowej rozprawie, jak pisze agencja AFP, była obecna brytyjska posłanka z Partii Pracy Kerry McCarthy i przedstawiciele wielu zachodnich ambasad.
Sędzia zarzuca obronie, że adwokat obrony za dużo mówi, przerywa wypowiedzi - napisała brytyjska posłanka na Twitterze. Dodała, że wszystkie osoby, z którymi rozmawiała, uważają, że dziewczyny z Pussy Riot zostaną uznane za winne i skazane, lecz na niższy wyrok niż grożące im maksymalnie siedem lat. Trzy członkinie zespołu - 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 29-letnia Jekatierina Samucewicz i 24-letnia Maria Alochina - odpowiadają przed sądem za chuligaństwo w świątyni. 21 lutego pięć artystek wykonało w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Trzy z nich zatrzymano, gdy umieściły w internecie film ze swojego występu. Według oponentów władz proces trzech młodych kobiet jest motywowany politycznie i - jak pisze agencja Reutera - stanowi jedną z prób uciszenia rosyjskiej opozycji, która w minionych miesiącach organizowała liczne i wielkie protesty. W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że członkinie Pussy Riot, oskarżone o chuligaństwo w prawosławnej świątyni, nie powinny być traktowane przez wymiar sprawiedliwości zbyt surowo, choć on sam potępia ich czyn. Mimo bardzo licznych apeli rosyjskich i zagranicznych twórców kultury i artystów w obronie młodych kobiet areszt przedłużono im do stycznia 2013 roku.

Chodorkowski: średniowieczna inkwizycja

Były szef Jukosu Michaił Chodorkowski powiedział , że członkinie Pussy Riot zapewne posunęły się za daleko w swym proteście w soborze, lecz ich proces przypomina średniowieczną inkwizycję. Chodorkowski, którego sądzono w tej samej sali moskiewskiego sądu, gdzie odbyło się kilka rozpraw w procesie oskarżonych o chuligaństwo w świątyni trzech artystek z zespołu Pussy Riot, zaapelował o wyrozumiałość wobec oskarżonych ze względu na ich młody wiek. - To bolesne obserwować, jak je sądzą - oświadczył Chodorkowski, zaznaczając, że słowo "sądzą" można w tym wypadku odnieść jedynie do średniowiecznej inkwizycji. Oświadczenie Chodorkowskiego zamieszczono na stronie internetowej centrum prasowego jego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa, który również odbywa karę wieloletniego więzienia. Obaj zostali skazani w dwóch procesach za zarzucane im przestępstwa podatkowe. Obaj uważają, że motywy ich procesów były polityczne. - Błąd radykalizmu można wybaczyć młodym napisał Chodorkowski i zaapelował do "wszystkich myślących, wykształconych ludzi, do ludzi dobrych o przesłanie słów nadziei dziewczynom". Chodorkowski opisał też, co stanowi suchy prowiant, którym karmią podsądnych w przerwach w ciągu dnia; to suchy makaron lub kasza zalewane wrzątkiem. Męki podsądnych, jak pisze były szef Jukosu, nie kończą się po rozprawie, która kończy się późnym wieczorem, bo nim tafią do swych cel, jest już tak późno, że na sen pozostaje około trzech godzin, gdyż bardzo wcześnie muszą wstawać na rozprawę w dniu następnym. Podkreślił, że jedynym dniem, kiedy można wziąć prysznic, jest sobota. - Nie wiem, jak dziewczyny mogą to wytrzymać. Sędzia oczywiście wie o tym reżimie. Czy to nie tortura? - pyta Chodorkowski.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL