REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości

Gospodarka

Biurokracja nas zalewa

eg 13-04-2011, ostatnia aktualizacja 13-04-2011 16:59
autor: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa

Przedsiębiorcy są zdania, że biurokracja w naszym kraju z roku na rok jest coraz większa. Pesymistycznie widzą pod tym względem przyszłość

71 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce uważa, że biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu. Ponadto 67 proc. z tej grupy nie widzi szans na poprawę. Co gorsza, ankietowani przedsiębiorcy są  przekonani, że sytuacja będzie się pogarszać w przyszłości.

Badania na zlecenie Centrum im. Adama Smitha przeprowadził Maison Institute. Wyniki zaprezentowano na konferencji pt. „Funkcjonowanie administracji w ocenie przedsiębiorców. Dzień bez Parkinsona".

- Jeśli rządzący nie podejmą odpowiednich działań by proces wzrostu administracji zatrzymać, prognozy przedsiębiorców wydają się uzasadnione - mówi Robert Gwiazdowski z CAS. Ekspert przypomina, że zatrudnienie w administracji publicznej wzrasta systematycznie od 2005 roku. W 2010 roku mieliśmy w kraju blisko milion urzędników (997 034 tys.).

- Być może obsługa w urzędach jest dziś przyjemniejsza niż kilkanaście lat temu, jednak drastycznie wzrasta zakres spraw, którymi zajmują się nieefektywnie działający urzędnicy - mówi Gwiazdowski. - Wpływa to na ograniczenie wolności obywateli.

45 proc. badanych uważa, że nie skrócił się czas załatwiania spraw urzędowych, zaś 32 proc. uważa, że będzie jeszcze gorzej. Poza tym 51 proc. przedsiębiorców nie widzi poprawy działania administracji w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. - To nie od Unii Europejskiej zależy funkcjonowanie administracji w Polsce a od polskiego rządu i parlamentu - stwierdził na to Andrzej Sadowski z CAS. - Mimo unijnych pieniędzy na szkolenia urzędników i informatyzację administracji, nadal nie działa ona lepiej niż przed wstąpieniem Polski do Unii.

Centrum im. Adama Smitha przedstawiło propozycje jak ograniczyć administrację publiczną w Polsce. Zaleca likwidację delegatur rządowych i większości agencji (poza tymi do, których powołania Polska zobowiązała się w umowach międzynarodowych). Kolejnym krokiem miałyby być zmiany strategiczne, jak zlikwidowanie powiatów czy stworzenie jednego organu zajmującego się poborem podatków. - Niecelowe jest utrzymywanie wielu organów ściągających podatki, których koszty obsługi często stanowią dużą część kwoty uzyskanego podatku np. koszty obsługi pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego stanowią 30 proc. uzyskanych przez Pocztę Polską kwot, z czego 50 proc. obywateli w ogóle abonamentu nie płaci - zaznaczył ekspert centrum Ireneusz Jabłoński. - Należy też tworzyć budżety zadaniowe na poziomie administracji rządowej jak i samorządowej, aby np. w przypadku pomocy socjalnej czy służby zdrowia, pieniądze powinny być wydatkowane bezpośrednio na osiągnięcie celu a nie na utrzymanie urzędów i ich pracowników.

Przeczytaj więcej o:  Centrum im.Adama Smitha, Maison Institute, administracja, badanie, biurokracja, prawo Parkinsona, zatrudnienie

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Deficytowi top menedżerowie

Po raz pierwszy na polskiej liście deficytowych pracowników znaleźli się w tym roku przedstawiciele kadry zarządzającej, choć nie brakuje kandydatów na najwyższe stanowiska >>