Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Wystawa Umówiłem się z niš na dziewištš... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa i Stołeczna Estrada zapraszajš na wystawę plenerowš pt. Umówiłem się z niš na dziewištš... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy. Miejsce - Międzymurze im. Piotra Biegańskiego przy placu Zamkowym; czytaj więcej na warszawa.ap.gov.pl
materiały prasowe
Spotkania towarzyskie, przyjęcia, teatralne i kinowe premiery w przedwojennej Warszawie ilustruje otwarta w plenerowej galerii wystawa "Umówiłem się z niš na dziewištš...".
Ekspozycja "Umówiłem się z niš na dziewištš... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy" pokazywana jest w galerii plenerowej usytuowanej między murami obronnymi Starego Miasta przy pl. Zamkowym, w tzw. Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego, można na niej podziwiać ok. 120 zdjęć, grafik i relacji. Tytuł wystawy zaczerpnięto z popularnego przedwojennego szlagieru wykonywanego przez Eugeniusza Bodo w filmie "Piętro wyżej" z 1937 r. Pokazywane sš fotografie i opisy modnych kawiarni i restauracji, w których toczyło się życie towarzyskie ówczesnej stolicy, teatrów i kin, elitarnych rautów i bali wydawanych we wnętrzach Zamku Królewskiego, Hotelu Europejskiego i Akademii Sztuk Pięknych, a także nadwiœlańskich plaż i wycieczek statkiem na Bielany, czy popularnych kabaretów i dancingów.

Recenzje z pism kulturalnych

- Na wystawie znalazły się też recenzje z pism "Kurier Warszawski", "Tygodnik Ilustrowany", "Teatr i Życie Wytworne" oraz "Bluszcz" oraz fragmenty wspomnień bywalców warszawskich salonów i osób, które brały udział w życiu ówczesnej Warszawy m.in.: Marii Dšbrowskiej, Marii Kuncewiczowej, Eugeniusza Bodo, Zofii Nałkowskiej czy Magdaleny Samozwaniec - opowiadała autorka scenariusza wystawy, Anna Belka z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Ekspozycję otwiera cytat z "Przewodnika literackiego po stolicy" z 1938 r. "Każdy, kto po raz pierwszy znajduje się w syrenim grodzie, nie może nie zauważyć zastanawiajšcej liczby cukierni, które spotyka się na każdym rogu ulicy". Słowa te ilustrujš fotografie m.in. cukierni L. Lourse'a w Hotelu Europejskim na Krakowskim Przedmieœciu czy Jerzego Bliklego w swojej cukierni na Nowym Œwiecie. Kolejnym przykładem miejsc, gdzie w stolicy kwitło życie towarzyskie były kawiarnie, zwłaszcza niezwykle popularna "Mała ziemiańska", gdzie przesiadywali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim i Antoni Słonimski czy gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu były także tzw. popołudniowe koktajle, organizowane często przez lub dla korpusu dyplomatycznego, w siedzibach ambasad czy nawet na Zamku Królewskim. Ich wieczornš, bardziej okazałš wersjš były uroczyste bale, często przygotowywane ze specjalnych okazji np. Sylwestra lub dla różnych œrodowisk - dziennikarzy lub plastyków. Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia bywajšcych na nich znanych aktorów, takich jak Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Stefania Grodzieńska.

Nocne i weekendowe rozrywki mieszkańców

Nocne życie toczyło się także w restauracjach i barach, gdzie nie tylko można było zjeœć słynne flaki warszawskie podawane w kamiennych garnuszkach, ale także wzišć udział w spotkaniu z pisarzem Tomaszem Mannem. Wielbiciele tańca mogli dać upust swojej pasji na licznych stołecznych dancingach m.in. w osławionej Adrii lub nawet na wolnym powietrzu, gdzie władze stawiały specjalne platformy z desek. Dzięki zamieszczonym na ekspozycji fotografiom znanych warszawskich kin takich jak Europa i Apollo, teatrów - Ateneum i Morskie Oko czy rewii, zwiedzajšcy majš także okazję przyjrzeć się innym lubianym wœród mieszkańców stolicy rozrywkom. Brali w nich udział popularni w tamtym okresie artyœci, tacy jak Adolf Dymsza czy Hanka Ordonówna. Warszawiacy mieli nawet okazję wysłuchania niezaplanowanego występu znanego œpiewaka Jana Kiepury z balkonu Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym. Ekspozycję zamykajš fotografie przybliżajšce weekendowe rozrywki mieszkańców miasta. Oblegane były tory wyœcigów konnych na Polu Mokotowskim i plaża braci Kozłowskich na Saskiej Kępie, a zimš œlizgawka w Dolinie Szwajcarskiej (pomiędzy ulicami Pięknš a Chopina). Przez cały rok natomiast warszawiacy zażywali ruchu i umawiali się na spotkania towarzyskie na terenie Ogrodu Krasińskich, Parku Skaryszewskiego czy Lasku Bielańskiego. Do dzisiaj sš one lubianym celem spacerów mieszkańców stolicy. Materiały prezentowane na wystawie pochodzš ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego, partnera projektu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzajšcych do 30 lipca.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL