Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Kultura

Wystawa Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa i Stołeczna Estrada zapraszają na wystawę plenerową pt. Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy. Miejsce - Międzymurze im. Piotra Biegańskiego przy placu Zamkowym; czytaj więcej na warszawa.ap.gov.pl
materiały prasowe
Spotkania towarzyskie, przyjęcia, teatralne i kinowe premiery w przedwojennej Warszawie ilustruje otwarta w plenerowej galerii wystawa "Umówiłem się z nią na dziewiątą...".
Ekspozycja "Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy" pokazywana jest w galerii plenerowej usytuowanej między murami obronnymi Starego Miasta przy pl. Zamkowym, w tzw. Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego, można na niej podziwiać ok. 120 zdjęć, grafik i relacji. Tytuł wystawy zaczerpnięto z popularnego przedwojennego szlagieru wykonywanego przez Eugeniusza Bodo w filmie "Piętro wyżej" z 1937 r. Pokazywane są fotografie i opisy modnych kawiarni i restauracji, w których toczyło się życie towarzyskie ówczesnej stolicy, teatrów i kin, elitarnych rautów i bali wydawanych we wnętrzach Zamku Królewskiego, Hotelu Europejskiego i Akademii Sztuk Pięknych, a także nadwiślańskich plaż i wycieczek statkiem na Bielany, czy popularnych kabaretów i dancingów.

Recenzje z pism kulturalnych

- Na wystawie znalazły się też recenzje z pism "Kurier Warszawski", "Tygodnik Ilustrowany", "Teatr i Życie Wytworne" oraz "Bluszcz" oraz fragmenty wspomnień bywalców warszawskich salonów i osób, które brały udział w życiu ówczesnej Warszawy m.in.: Marii Dąbrowskiej, Marii Kuncewiczowej, Eugeniusza Bodo, Zofii Nałkowskiej czy Magdaleny Samozwaniec - opowiadała autorka scenariusza wystawy, Anna Belka z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Ekspozycję otwiera cytat z "Przewodnika literackiego po stolicy" z 1938 r. "Każdy, kto po raz pierwszy znajduje się w syrenim grodzie, nie może nie zauważyć zastanawiającej liczby cukierni, które spotyka się na każdym rogu ulicy". Słowa te ilustrują fotografie m.in. cukierni L. Lourse'a w Hotelu Europejskim na Krakowskim Przedmieściu czy Jerzego Bliklego w swojej cukierni na Nowym Świecie. Kolejnym przykładem miejsc, gdzie w stolicy kwitło życie towarzyskie były kawiarnie, zwłaszcza niezwykle popularna "Mała ziemiańska", gdzie przesiadywali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim i Antoni Słonimski czy gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu były także tzw. popołudniowe koktajle, organizowane często przez lub dla korpusu dyplomatycznego, w siedzibach ambasad czy nawet na Zamku Królewskim. Ich wieczorną, bardziej okazałą wersją były uroczyste bale, często przygotowywane ze specjalnych okazji np. Sylwestra lub dla różnych środowisk - dziennikarzy lub plastyków. Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia bywających na nich znanych aktorów, takich jak Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Stefania Grodzieńska.

Nocne i weekendowe rozrywki mieszkańców

Nocne życie toczyło się także w restauracjach i barach, gdzie nie tylko można było zjeść słynne flaki warszawskie podawane w kamiennych garnuszkach, ale także wziąć udział w spotkaniu z pisarzem Tomaszem Mannem. Wielbiciele tańca mogli dać upust swojej pasji na licznych stołecznych dancingach m.in. w osławionej Adrii lub nawet na wolnym powietrzu, gdzie władze stawiały specjalne platformy z desek. Dzięki zamieszczonym na ekspozycji fotografiom znanych warszawskich kin takich jak Europa i Apollo, teatrów - Ateneum i Morskie Oko czy rewii, zwiedzający mają także okazję przyjrzeć się innym lubianym wśród mieszkańców stolicy rozrywkom. Brali w nich udział popularni w tamtym okresie artyści, tacy jak Adolf Dymsza czy Hanka Ordonówna. Warszawiacy mieli nawet okazję wysłuchania niezaplanowanego występu znanego śpiewaka Jana Kiepury z balkonu Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym. Ekspozycję zamykają fotografie przybliżające weekendowe rozrywki mieszkańców miasta. Oblegane były tory wyścigów konnych na Polu Mokotowskim i plaża braci Kozłowskich na Saskiej Kępie, a zimą ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej (pomiędzy ulicami Piękną a Chopina). Przez cały rok natomiast warszawiacy zażywali ruchu i umawiali się na spotkania towarzyskie na terenie Ogrodu Krasińskich, Parku Skaryszewskiego czy Lasku Bielańskiego. Do dzisiaj są one lubianym celem spacerów mieszkańców stolicy. Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego, partnera projektu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 lipca.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL