Wystawa Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy

aktualizacja: 17.07.2012, 16:11
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa i Stołecz...
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa i Stołeczna Estrada zapraszają na wystawę plenerową pt. Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy. Miejsce - Międzymurze im. Piotra Biegańskiego przy placu Zamkowym; czytaj więcej na warszawa.ap.gov.pl
Foto: materiały prasowe

Spotkania towarzyskie, przyjęcia, teatralne i kinowe premiery w przedwojennej Warszawie ilustruje otwarta w plenerowej galerii wystawa "Umówiłem się z nią na dziewiątą...".

Ekspozycja "Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy" pokazywana jest w galerii plenerowej usytuowanej między murami obronnymi Starego Miasta przy pl. Zamkowym, w tzw. Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego, można na niej podziwiać ok. 120 zdjęć, grafik i relacji. Tytuł wystawy zaczerpnięto z popularnego przedwojennego szlagieru wykonywanego przez Eugeniusza Bodo w filmie "Piętro wyżej" z 1937 r.

Pokazywane są fotografie i opisy modnych kawiarni i restauracji, w których toczyło się życie towarzyskie ówczesnej stolicy, teatrów i kin, elitarnych rautów i bali wydawanych we wnętrzach Zamku Królewskiego, Hotelu Europejskiego i Akademii Sztuk Pięknych, a także nadwiślańskich plaż i wycieczek statkiem na Bielany, czy popularnych kabaretów i dancingów.

Recenzje z pism kulturalnych

- Na wystawie znalazły się też recenzje z pism "Kurier Warszawski", "Tygodnik Ilustrowany", "Teatr i Życie Wytworne" oraz "Bluszcz" oraz fragmenty wspomnień bywalców warszawskich salonów i osób, które brały udział w życiu ówczesnej Warszawy m.in.: Marii Dąbrowskiej, Marii Kuncewiczowej, Eugeniusza Bodo, Zofii Nałkowskiej czy Magdaleny Samozwaniec - opowiadała autorka scenariusza wystawy, Anna Belka z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.Ekspozycję otwiera cytat z "Przewodnika literackiego po stolicy" z 1938 r. "Każdy, kto po raz pierwszy znajduje się w syrenim grodzie, nie może nie zauważyć zastanawiającej liczby cukierni, które spotyka się na każdym rogu ulicy". Słowa te ilustrują fotografie m.in. cukierni L. Lourse'a w Hotelu Europejskim na Krakowskim Przedmieściu czy Jerzego Bliklego w swojej cukierni na Nowym Świecie. Kolejnym przykładem miejsc, gdzie w stolicy kwitło życie towarzyskie były kawiarnie, zwłaszcza niezwykle popularna "Mała ziemiańska", gdzie przesiadywali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim i Antoni Słonimski czy gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski.Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu były także tzw. popołudniowe koktajle, organizowane często przez lub dla korpusu dyplomatycznego, w siedzibach ambasad czy nawet na Zamku Królewskim. Ich wieczorną, bardziej okazałą wersją były uroczyste bale, często przygotowywane ze specjalnych okazji np. Sylwestra lub dla różnych środowisk - dziennikarzy lub plastyków. Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia bywających na nich znanych aktorów, takich jak Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Stefania Grodzieńska.
KOMENTARZ DNIA

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE