Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

9-letnia blogerka wywołuje sensację raportami ze stołówki

Blog 9-letniej Brytyjki Marthy Payne zyskał ponad trzy mln kliknięć;dziewczynka zamieszczała na nim zdjęcia posiłków ze szkolnej stołówki. Szkoła zakazała jej pokazywania zdjęć posiłków. Rozpętało to burzę w mediach społecznych - podaje BBC
Dziewczynka z hrabstwa Argyll (we wschodniej Szkocji) dokumentowała na swym blogu nędzne posiłki serwowane dzieciom w szkole, a zarazem zbierała pienišdze dla fundacji charytatywnej "Mary's Meals". Blog Marthy zyskał takš popularnoœć w mediach, że zarzšd szkoły, tłumaczšc, iż personel kuchni zaczšł się obawiać o pracę, zakazał dziewczynce zamieszczania zdjęć szkolnego jedzenia. Martha prowadziła stołówkowe relacje na blogu od 30 kwietnia, podajšc nawet liczbę kęsów, na którš przekładała się jedna porcja. "Jestem dzieckiem - pisała dziewczynka - jak mam wytrwać o jednym krokiecie (ziemniaczanym)?".
Gdy szkoła nakazała przerwać tę relację, ojciec dziewczynki napisał na jej blogu: "To wstyd, że zamyka się blog, który dzisiaj przycišgnšł dwa miliony wejœć na stronę, zainspirował debaty (na temat odżywiania dzieci) w kraju i za granicš i zebrał prawie 2 tys. funtów na cele charytatywne". Po stronie dziewczynki stanęły społeczne media. Słynny kucharz Jamie Oliver (autor programów telewizyjnych i ksišżek kulinarnych) napisał na Twitterze: "Martho, bšdŸ silna!", po czym wezwał 2,3 mln swych fanów, by również zamieœcili wyrazy wsparcia dla dziewczynki na Twitterze. Wypowiedziała się też rzeczniczka organizacji "Mary's Meals", informujšc, że dzięki akcji Marthy zebrano pienišdze na zbudowanie kuchni dla dzieci w Malawi, które otrzymujš tam darmowe posiłki, a inicjatywa "Sponsoruj szkołę" zyskała za sprawš blogu Marthy rekordowe fundusze. Zarzšd szkoły odwołał w pištek zakaz prowadzenia blogu na temat stołówki.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL