Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra

Zespół Antoniego Macierewicza

Inżynier pyta o obliczenia w raportach MAK i Millera

pmaj 14-06-2012, ostatnia aktualizacja 14-06-2012 16:53
Posiedzenie zespołu, Antoni Macierewicz z prawej
Posiedzenie zespołu, Antoni Macierewicz z prawej
źródło: PAP/serwis codzienny
autor: Grzegorz Jakubowski

Dr inż. Wacław Berczyński zgłasza zastrzeżenia do metodologii badania katastrofy smoleńskiej przyjętej przez MAK i komisję Millera

Na dzisiejszym posiedzeniu parlamentarnego zespołu do spraw wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej Berczyński został przedstawiony przez posła PiS Antoniego Macierewicza jako nowy ekspert. Inżynier, który mieszka w USA połączył się z Sejmem poprzez telemost. W taki sam sposób w posiedzeniu brali udział inni eksperci zespołu - prof. Wiesław Binienda i dr Kazimierz Nowaczyk.

- Pracowałem w Boeingu przez 21 lat. Moje doświadczenie jako konstruktora spowodowało moje wątpliwości co do przyczyn i sposobów wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Po obejrzeniu wyników prac prof. Biniendy napisałem do niego, że jako teoretyk i praktyk zgadzam się z przyjętą przez niego metodologią. W ten sposób poznałem prof. Biniendę i zacząłem śledzić publikacje na temat katastrofy - relacjonował Berczyński.

Ekspert odniósł się również do raportów Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i komisji kierowanej przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera. Stwierdził, że zaskoczyły go one bardzo małą ilością obliczeń.

- Budzi moje duże zastrzeżenia wyjaśnianie przyczyn katastrofy na podstawie zdjęć jakichś złamanych gałązek. Jeśli, tak jak wynika z raportów, samolot łamał krzaki kilometr przed pasem, piloci przy wysuniętym podwoziu nawet przy gęstej mgle wiedzieliby, że są tuż nad ziemią. Koła musiałyby być wtedy 2 m nad gruntem - wskazywał.

Powstanie analiza rozpadu tupolewa

Berczyński odniósł się również do raportu dr. Grzegorza Szuladzińskiego (australijskiego naukowca, który postawił hipotezę, że w Smoleńsku doszło do wybuchu). W jego opinii doszedł on do słusznych wniosków. - Samolot nie mógłby rozpaść się w ten sposób przy uderzeniu w ziemię - przekonywał. Powołał się na opublikowane w raportach zdjęcia. Jego zdaniem uszkodzenia lewego skrzydła: oderwanie się powłok i grodzi ciśnieniowej, wskazują na wybuch.

- To co mówię są to oszacowania. Obliczenia mogłyby być dokładniejsze gdybyśmy mieli dane techniczne samolotu. Robiąc je, przyjąłem wartości konserwatywne - parametry skrzydła, takie jakby było ono słabsze niż w rzeczywistości, a brzozy na odwrót - przekonywał. Według relacji Macierewicza i współpracujących z nim fachowców, dane techniczne rozbitego tupolewa są tajne.

Inżynier, w odpowiedzi na pytanie rp.pl przyznał, że w jego szacunkach i hipotezach innych ekspertów zespołu, nie ma wyjaśnień, w jaki sposób podczas katastrofy doszło do ubrudzenia kół samolotu błotem (na pierwszych zdjęciach z miejsca wypadku znajdują się one w pozycji odwróconej, co zdaniem niektórych ekspertów miało być jednym z dowodów na autorotację samolotu po złamaniu skrzydła przez brzozę). - Nie powinno być błota na kołach. Być może samolot koziołkował - powiedział.

Macierewicz zapewnił, że kwestia ta zostanie przez kierowany przez niego zespół wyjaśniona. - Przygotowujemy całościową analizę rozpadu samolotu, będzie ona podsumowaniem prac zespołu. Idziemy po kolei, stąd nie znamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie - mówił.

Artymowicz nie przyjął zaproszenia

Na dzisiejsze posiedzenie zaproszono głównego krytyka prac prof. Biniendy - prof. Pawła Artymowicza z Uniwersytetu w Toronto. "Nie będę uczestniczył w dzisiejszym posiedzeniu zespołu parlamentarnego, ponieważ w tym czasie jestem zaproszony na rozmowę do prokuratury wojskowej prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej" - napisał prof. Artymowicz w swoim oświadczeniu.

Macierewicz wyjaśniał, że jego zaproszenie dla Artymowicza pojawiło się po deklaracji naukowca na antenie TVP. Profesor w rozmowie z dziennikarką stacji zapewnił, że chętnie spotka się z ekspertami zespołu. Jednak z oświadczenia Artymowicza wynika, że ma on zastrzeżenia dotyczące formuły spotkania.

"Nie uchylam się od żadnych merytorycznych dyskusji czy naukowej debaty. Uważam jednak, że posiedzenie Zespołu kierowanego przez pana posła Macierewicza, będącego de facto politycznym klubem dyskusyjnym, nie jest najlepszym miejscem na prowadzenie naukowego dyskursu" - napisał Artymowicz. Potwierdził to w rozmowie z rp.pl. - Neutralny teren, konferencja naukowa, studio tv -  proszę bardzo. Co do zebrań zespołu jako forum do dyskusji merytorycznej, nie jestem przekonany - stwierdził.

Poprzednia
1 2
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Fachowa prasa w Danii prezentuje prace ekspertów Macierewicza

  Tygodnik "Ingeniøren", który zajmuje się tematyką techniczną, publikuje wyniki prac zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza (PiS) na temat katastrofy smoleńskiej >>
  common