Zasiłek celowy: jednorazowa kwota na leki, remont lub opał

aktualizacja: 05.05.2012, 07:46
Można otrzymać pieniądze na opał, remont lub leki
Można otrzymać pieniądze na opał, remont lub leki
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Osoba niezamożna, która znalazła się w trudnej sytuacji bytowej, może otrzymać zasiłek celowy

Na leki, odzież lub opał można otrzymać zasiłek celowy. Aby go przyznano, wnioskodawca musi spełnić kryterium dochodowe. Osoba samotna musi wykazać dochód niższy niż 477 zł. Limit dla tych, którzy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, jest niższy i wynosi 351 zł.
Ustawowe progi dochodowe uprawniające do tego świadczenia mogą jednak zostać podwyższone uchwałą rady gminy. Zasiłek przyznawany jest w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej usprawiedliwionej stanem zdrowia lub sytuacją rodzinną.
Pojęcie „niezbędnej potrzeby bytowej" jest niedookreślone, a jego interpretacja należy do organu rozstrzygającego indywidualną sytuację.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 maja 1999 r. (sygn. I SA 141/99) uznał np., że zasiłek celowy może być przyznany na pokrycie kosztów leczenia w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej, jeżeli leczenie takie stanowi niezbędną potrzebę życiową ubiegającej się o pomoc osoby. W orzecznictwie sądu za niezbędną potrzebę bytową nie zostały natomiast uznane: spłata zaciągniętego kredytu, konieczność pokrycia zaległości w opłatach za mieszkanie czy zakup biletu miesięcznego.
Ustawodawca odstąpił od szczegółowego określenia wysokości zasiłku celowego. Ustalenie kwoty wsparcia pozostawiono organowi przyznającemu świadczenie.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE