SOSEScript: API/Gemius/script.php5 failed executing with the following error: Error on line 188 position 1: Call to a member function xpath() on a non-object

Wójt jako organ administracji w stosunku do własnej gminy nie jest uprawniony do reprezentowania jej interesu prawnego

aktualizacja: 15.04.2012, 08:57
Wójt nie może jednocześnie podejmować decyzji i potem ją przed sądem k...
Wójt nie może jednocześnie podejmować decyzji i potem ją przed sądem kwestionować – orzekł NSA
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wójt nie może jednocześnie podejmować decyzji i potem ją przed sądem kwestionować – orzekł NSA

Początkiem sprawy była decyzja wójta Łagiewnik (woj. dolnośląskie), który orzekł, że postanowienie dawnego wydziału rolnictwa i leśnictwa przy prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Dzierżoniowie z 1963 r. o przejęciu przez Skarb Państwa gospodarstwa rolnego położonego we wsi Sieniawka, stanowiącego własność prywatną, zostało wydane z naruszeniem prawa.

Sprawą zajęło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu, ale jego decyzję zaskarżył do WSA wójt. Doszedł bowiem do przekonania, że skoro od zgodności z prawem zaskarżonej decyzji SKO zależy status prawny nieruchomości, do której gmina rości sobie prawa, to w związku z tym gmina ma interes prawny do wystąpienia ze skargą do WSA, a skarga ta jest dopuszczalna. WSA we Wrocławiu odrzucił skargę wójta, więc ten złożył skargę kasacyjną do NSA.Również Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę wójta (sygnatura akt: II OSK 652/12).Gmina jest zarazem nosicielem imperium (władztwa administracyjnego) i podmiotem dominium (własności)

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE