Rośnie szara strefa w turystyce

aktualizacja: 21.03.2012, 15:51

Z oferowania nieopodatkowanych miejsc noclegowych utrzymuje się ok. 30 tys. osób

Szara strefa noclegowa może liczyć nawet 300 tys. łóżek. To tyle, co jedna trzecia całej legalnie działającej bazy noclegowej w Polsce. Miejsca funkcjonujące poza oficjalnym obiegiem skoncentrowane są wokół miejscowości atrakcyjnych turystycznie bądź gospodarczo. Są tam, gdzie występuje niedobór hoteli lub pensjonatów, głównie w sezonie lub w czasie dużych imprez.
- W rejonach turystycznych szara strefa to przede wszystkim Zakopane i okolice, rejon Trójmiasta i Zatoki Gdańskiej, Pomorze Zachodnie, w mniejszym stopniu pas górski na Dolnym Śląsku – wylicza Andrzej Szafrański, szef branżowego miesięcznika „Hotelarstwo". W rejonach biznesowych nierejestrowane miejsca noclegowe można znaleźć w Warszawie i miejscowościach satelickich. Natomiast szara strefa w Poznaniu - ze względu na zmniejszanie się liczby dni targowych i uczestników targów, a także wzrost legalniej bazy - powoli obumiera.
Eksperci uważają, że zjawisko niezgłaszania, a w konsekwencji niepłacenia podatków od działalności noclegowej, nasili się z początkiem sezonu turystycznego i gwałtownie wzrośnie w czasie Euro 2012. Zdaniem Krzysztofa Łopacińskiego, prezesa Instytutu Turystyki, ucierpią na tym najsłabsze hotele, ale także sami turyści.
– Często nie będą nocować w standardach, jakie narzuca ustawa o usługach turystycznych, określająca m.in. wielkość pokoi czy wyposażenie – podkreśla.
Niewielka część obiektów z szarej strefy ze względu na gości, którzy przyjadą na Euro 2012 weszła oficjalnie na rynek.
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia24

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE