Jak planować czas pracy pielęgniarek

aktualizacja: 19.03.2012, 02:10
Jak planować czas pracy pielęgniarek
Jak planować czas pracy pielęgniarek
Foto: www.sxc.hu

Wskazane jest wydłużenie dniówek roboczych personelowi medycznemu. Ale trzeba je planować z góry na cały okres rozliczeniowy, uwzględniając przy tym konieczność wymiany informacji o leczeniu i pacjentach

Podmioty lecznicze udzielające świadczeń zdrowotnych całodobowo przeważnie zatrudniają pielęgniarki w równoważnym czasie pracy, dopuszczającym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin (art. 94 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, DzU nr 112, poz. 654 ze zm.).

Jest to istotne udogodnienie, które gwarantuje zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, umożliwiając znacznie lepsze wykorzystanie czasu pracy niższego personelu medycznego. Wynika to bezpośrednio z obowiązujących pracowników podmiotów leczniczych norm czasu pracy, czyli 7 godzin 35 minut na dobę, oraz przeciętnie 37 godzin 55 min w tygodniu pracy (art. 93 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej). Nietypowa norma dobowa powoduje, że zatrudniając personel biały w podstawowym czasie pracy, pracodawca musiałby planować cztery zmiany. Przy trzech zmianach w każdej dobie przez 1 godzinę i 20 minut podmiot leczniczy nie miałby bowiem zapewnionej niezbędnej obsady, a to jest niedopuszczalne. Z tego względu system równoważny jest tu w zasadzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem.Podobnie jak w przypadku innych pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym, w stosunku do pielęgniarek występuje ryzyko zaplanowania zbyt dużej liczby 12-godzinnych zmian. A to prowadzi do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.Inną konsekwencją dzielenia obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym nominału na 12-godzinne zmiany jest to, że poza pełnymi dniówkami zawsze pozostanie kilka godzin i minut, których nie da się podzielić przez 12. Jednocześnie podmiot leczniczy udzielający całodobowych świadczeń powinien mieć świadomość, że w praktyce zmiana nie może trwać równo 12 godzin.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE