Nagroda za staż pracy: jak obliczyć nagrodę jubileuszową

aktualizacja: 07.03.2012, 08:35
Podstawą nagrody jubileuszowej będzie wynagrodzenie, które przysługiwa...
Podstawą nagrody jubileuszowej będzie wynagrodzenie, które przysługiwało pracownikowi w miesiącu nabycia do niej prawa
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

Podstawą do ustalenia wysokości nagrody pieniężnej za długoletni staż pracy nie zawsze jest płaca z daty dokonania jej wypłaty. Czasem trzeba przyjąć aktualną na dzień uzyskania do niej prawa

- Nasza pracownica nabyła prawo do nagrody jubileuszowej 29 lutego 2012 r. za 20 lat pracy. Świadczenie wypłacimy jej 9 marca razem z wynagrodzeniem za pracę w lutym. Do końca ubiegłego miesiąca otrzymywała dodatek specjalny za zwiększenie obowiązków – 300 zł, premię zmienną regulaminową w wysokości od 10 do 30 proc. płacy zasadniczej. Od 1 marca dodatek został zniesiony.

Zmieniły się też zasady wypłaty premii. Miesięczna została zastąpiona kwartalną. Pierwsza premia na nowych zasadach zostanie wypłacona 5 kwietnia za I kwartał br. Pensja zasadnicza cały czas jest taka sama i wynosi 2850 zł. Jak obliczyć podstawę nagrody? Podlegamy ustawie o pracownikach samorządowych – pyta czytelnik. W tej sytuacji podstawą nagrody jubileuszowej będzie wynagrodzenie, które przysługiwało pracownicy w miesiącu nabycia do niej prawa, czyli w lutym. Uwzględnienie płacy marcowej byłoby dla niej mniej korzystne.

Z zapisów ustawy

Prawo do nagrody jubileuszowej przysługuje na podstawie odrębnych przepisów jedynie konkretnym grupom zawodowym, m.in. pracownikom samorządowym, nauczycielom, personelowi medycznemu. Innymi słowy, jest to obligatoryjne świadczenie dla pracowników podlegających swoim pragmatykom służbowym.Pozostali pracodawcy, spoza sfery budżetowej, mogą dodatkowo gratyfikować staż pracy pracowników, ale nie muszą. Jeżeli jednak zechcą to robić, zasady wypłaty, wysokość nagród, sposób obliczania, powinni uregulować w wewnętrznych przepisach płacowych.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE