Społeczeństwo

Ślązacy i Kaszubi złożą wspólny wniosek u uznanie mniejszości

ROL
Wspólny wniosek o uznanie mniejszości śląskiej i kaszubskiej złożą do władz państwa po ujawnieniu wyników spisu powszechnego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej i Kaszebsko Jednota
Wniosek ma trafić do Kancelarii Sejmu oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jak tylko GUS ujawni dane i okaże się, ile osób w Polsce zadeklarowało narodowość kaszubską i śląską. - Wtedy już nie będzie można zamieść tego tematu pod dywan - stwierdził Piotr Długosz ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.
Wcześniej, jeszcze przed opublikowaniem wyników spisu powszechnego, taki dokument trafi do GUS. Przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej i Kaszebsko Jednoty poinformowali również, że interesy obu organizacji w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych będzie reprezentować Artur Jabłoński, przedstawiciel społeczności kaszubskiej i współprzewodniczący komisji wspólnej. Karol Rhode z Kaszebsko Jednoty dodał, że Kaszubi będą naciskać na GUS, by formularze spisu powszechnego złożone internetowo traktował równorzędnie z wypełnionymi przez rachmistrzów. - Niepokoi nas to, że GUS zasygnalizował, iż nie będzie ich brał pod uwagę - powiedział Rhode. - Oznaczałoby to wykluczenie z wyników deklaracji 3-4 milionów osób - ocenił.
Siedmiu przedstawicieli Kaszebsko Jednoty od piątku do niedzieli przebywa na Opolszczyźnie. Przyjechali, by z członkami Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej wypracować wspólne metody zabiegania o uznanie Ślązaków i Kaszubów za mniejszości etniczne i narodowości. Zdaniem Mateusza Meyera z Kaszebsko Jednoty Ślązacy nie powinni zabiegać najpierw o uznanie języka śląskiego, tylko od razu o nadanie im statusu mniejszości etnicznej. - Uznanie języka nie daje ochrony państwa dla pielęgnowania kultury czy tradycji - stwierdził Mateusz Meyer podczas konferencji w Opolu. Jego zdaniem, 53 tysiące osób posługuje się uznanym w 2005 roku za oficjalny językiem kaszubskim, a 13 tysięcy dzieci się go uczy. - Ale dla nas to połowa drogi by być mniejszością etniczną - stwierdził przedstawiciel Kaszubów. Przedstawiciele Kaszebsko Jednoty zaprosili Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej na coroczny Zjazd Młodych Kaszubów, który ma się odbyć pod koniec maja w Wejherowie.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL