Ulga prorodzinna: jak obliczyć limit dochodów dziecka

aktualizacja: 22.02.2012, 08:10
Ulga prorodzinna: jak obliczyć limit dochodów dziecka
Ulga prorodzinna: jak obliczyć limit dochodów dziecka
Foto: www.sxc.hu

Rodzice dostaną ulgę na dorosłe dziecko, jeśli jego dochody nie przekroczyły 3089 zł. Według sądu można je pomniejszyć o darowiznę na cel charytatywny

Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (sygnatura akt I SA/Ol 734/11).

Sprawa dotyczyła podatników, którzy w rozliczeniu za 2010 rok skorzystali z ulgi na 22-letniego syna, studenta medycyny. Urząd skarbowy zakwestionował prawo rodziców do odliczenia, gdyż ich syn zarobił 3196,80 zł, przekroczył więc o ponad 100 zł kwotę 3089 zł stanowiącą limit dochodów dziecka uprawniający do ulgi.

Warunki odpisu

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT rodzice mogą skorzystać z odpisu na dziecko do ukończenia 25. roku życia, jeśli kontynuuje naukę. Nie może ono jednak uzyskać dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 (skala podatkowa) lub art. 30b (m. in. z giełdy) przekraczających iloraz kwoty zmniejszającej podatek (556,02) oraz stawki określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej (18 proc.). Chodzi o kwotę 3089 zł (556,02: 18 proc.).Rodzice odwołali się od tej decyzji, argumentując, że zgodnie z ustawą o PIT pod uwagę należy wziąć „dochód podlegający opodatkowaniu", czyli ustalony po dokonaniu stosownych odpisów. Ich syn może więc odliczyć 117 zł, które przekazał w 2010 r. na cele pożytku publicznego. Po odjęciu tej kwoty jego dochód wyniósł 3079,80 zł, zmieścił się więc w limicie. Zdaniem fiskusa darowizna nie ma znaczenia, gdyż pod uwagę bierze się dochód bez żadnych odliczeń.WSA w Olsztynie przyznał rację skarżącym. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odjęciu m.in. składek na ubezpieczenie społeczne (pkt 2), wydatków na cele rehabilitacyjne (pkt 6), ulgi internetowej (pkt 6a) oraz darowizn (pkt 9).

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE