Ulga prorodzinna: jak obliczyć limit dochodów dziecka
aktualizacja: 22.02.2012, 08:10

Rodzice dostaną ulgę na dorosłe dziecko, jeśli jego dochody nie przekroczyły 3089 zł. Według sądu można je pomniejszyć o darowiznę na cel charytatywny

Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (sygnatura akt I SA/Ol 734/11). Sprawa dotyczyła podatników, którzy w rozliczeniu za 2010 rok skorzystali z ulgi na 22-letniego syna, studenta medycyny. Urząd skarbowy zakwestionował prawo rodziców do odliczenia, gdyż ich syn zarobił 3196,80 zł, przekroczył więc o ponad 100 zł kwotę 3089 zł stanowiącą limit dochodów dziecka uprawniający do ulgi.

Warunki odpisu

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT rodzice mogą skorzystać z odpisu na dziecko do ukończenia 25. roku życia, jeśli kontynuuje naukę. Nie może ono jednak uzyskać dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 (skala podatkowa) lub art. 30b (m. in. z giełdy) przekraczających iloraz kwoty zmniejszającej podatek (556,02) oraz stawki określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej (18 proc.). Chodzi o kwotę 3089 zł (556,02: 18 proc.). Rodzice odwołali się od tej decyzji, argumentując, że zgodnie z ustawą o PIT pod uwagę należy wziąć „dochód podlegający opodatkowaniu", czyli ustalony po dokonaniu stosownych odpisów. Ich syn może więc odliczyć 117 zł, które przekazał w 2010 r. na cele pożytku publicznego. Po odjęciu tej kwoty jego dochód wyniósł 3079,80 zł, zmieścił się więc w limicie. Zdaniem fiskusa darowizna nie ma znaczenia, gdyż pod uwagę bierze się dochód bez żadnych odliczeń. WSA w Olsztynie przyznał rację skarżącym. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odjęciu m.in. składek na ubezpieczenie społeczne (pkt 2), wydatków na cele rehabilitacyjne (pkt 6), ulgi internetowej (pkt 6a) oraz darowizn (pkt 9).

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Prawo pracy z GWW: Gdy spóźniasz się z wynagrodzeniem