Wspólne rozliczenie PIT małżonków a rozdzielność majątkowa

aktualizacja: 16.02.2012, 07:00

Przepisy pozwalają małżonkom na przesłanie do urzędu skarbowego wspólnego zeznania rocznego. Niestety, z przywileju tego nie skorzystają ci, którzy mają rozdzielność majątkową

Przepisy pozwalają małżonkom na przesłanie do urzędu skarbowego wspólnego zeznania rocznego. Niestety, z przywileju tego nie skorzystają ci, którzy mają rozdzielność majątkową
O wspólnym wypełnieniu zeznania podatkowego mogą myśleć tylko ci małżonkowie, którzy spełniają warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powinni nie tylko podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc mieć tu miejsce zamieszkania. Dodatkowo musi istnieć między nimi wspólność majątkowa i to przez cały rok podatkowy.
Tyle samo czasu, a więc przez cały ubiegły rok, powinni być w związku małżeńskim. Jeśli zatem wzięliśmy ślub w 2011 r., nieważne czy w styczniu, czy w grudniu – wspólnego PIT nie wypełnimy. Możliwe będzie to dopiero w przyszłym roku, kiedy będziemy rozliczać dochody uzyskane w ciągu tego roku.
Możliwość wypełnienia wspólnego PIT zależy również od tego, w jakiej formie opodatkowane są uzyskiwane przez nas dochody. Jeśli mąż lub żona płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową, o wspólnym rozliczeniu mogą zapomnieć. Podobnie, gdy jedno z nich płaci podatek liniowy od zysków z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jest jednak jeden wyjątek. Prawo do wspólnego rozliczenia zachowują osoby osiągające opodatkowane ryczałtem przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych umów, jeśli nie były one zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przykład
Pan Jan prowadzi działalność gospodarczą. Przed dwoma laty złożył w swoim urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania. W 2010 roku uzyskiwał dochody, jednak w 2011 roku nie zarobił nic. Sądził, że może rozliczyć się wspólnie z żoną. Możliwości takiej jednak nie ma.
Z łącznego opodatkowania nie mogą bowiem korzystać małżonkowie, jeśli chociaż do jednego z nich mają zastosowanie przepisy dotyczące ryczałtu ewidencjonowanego. Skoro podatnik wybrał ryczałt jako formę opodatkowania, to mimo braku dochodów nie wypełni za 2011 r. PIT wspólnie z żoną.
Możliwość wspólnego wypełnienia PIT mają nie tylko małżonkowie mieszkający razem, ale również posiadający różne miejsca zamieszkania. Swoje zeznanie podatkowe wyślą jednak tylko do jednego urzędu skarbowego.
W takim wypadku wspólny PIT powinien trafić do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, czyli albo do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania żony, albo do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania męża. Wybór należy do małżonków. Sami powinni zdecydować, do którego urzędu wyślą ich wspólny PIT.
Wypełnienie wspólnego PIT pozwoli zaoszczędzić na podatku, ale tylko, gdy jedno z małżonków nie zarabia wcale lub mało, a zarobki drugiego są wysokie. Jeśli oboje mają dochody na podobnym poziomie, wypełnienie wspólnego PIT nie da żadnych oszczędności lub niewielkie.

Decyzja do końca kwietnia

Wspólne rozliczenie z mężem lub żoną możliwe jest tylko na wspólny wniosek złożony na formularzu zeznania PIT-36 (gdy prowadzimy działalność opodatkowaną według skali podatkowej) lub PIT-37 (gdy np. pracujemy na etacie, przyjmujemy zlecenia itp.).
Jeśli małżonkowie korzystają z ulg (np. internetowej, rehabilitacyjnej, przekazali darowizny) będą musieli wypełnić załącznik PIT/O. Gdy z odliczeń korzysta zarówno żona, jak i mąż w załączniku wypełniają zarówno pozycje podatnik, jak i małżonek. Pamiętajmy jednak, że łącznie możemy opodatkować nasze dochody z tym, co zarobił małżonek, jeśli zamieścimy wniosek w PIT złożonym w terminie, czyli do końca kwietnia.
Jeśli z zeznaniem się spóźnimy, możliwości tej już nie będziemy mieli. Podobnie będzie, gdy mąż lub żona nie podpisze zeznania. W obu wypadkach trzeba będzie złożyć dwa odrębne zeznania: jedno żony i drugie męża.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE