Stalking: sądy orzekają kary więzienia, ale w zawieszeniu

aktualizacja: 07.02.2012, 07:54
Sprawcy stalkingu są skazywani na ozbawienie wolności, ale sądy zawies...
Sprawcy stalkingu są skazywani na ozbawienie wolności, ale sądy zawieszają wykonanie kar
Foto: www.sxc.hu

Przez pół roku polskie sądy skazały dziewięć osób za nękanie.
Za popełnione czyny żaden ze sprawców nie został jednak pozbawiony wolności

Od 6 czerwca ubiegłego roku policja, prokuratura i sądy zmagają się ze ściganiem nowego przestępstwa: stalkingu, czyli tzw. uporczywego nękania. Grozi za nie do trzech lat więzienia.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w ciągu siedmiu miesięcy dokonano około 400 zgłoszeń podejrzenia tego przestępstwa. Prokuratura prowadziła 33 postępowania. Do końca zeszłego roku dziewięć spraw trafiło do sądu. Wyroki nie są zbyt surowe. Polskie sądy orzekły do tej pory od trzech do ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. Zawiesiły jednak wykonanie kary.

Z zawiści i z miłości

– To najczęściej przestępstwa popełniane pod wpływem uczuć. I zazwyczaj pierwszy kontakt sprawców z prawem. Nie można więc przesadzać z surowością kary – tłumaczy sędzia Mateusz Uryniak.Jędrzej Karpiuk, kryminolog, dodaje, że kara ma mieć działanie prewencyjne.– Dla wielu z tych ludzi samo postępowanie, wizyty w sądzie i udział w procesie są wystarczającą karą – wskazuje.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE