W Juarez każdy może bezkarnie zabić kobietę

aktualizacja: 03.01.2008, 10:13
W Juarez każdy może bezkarnie zabić kobietę
W Juarez każdy może bezkarnie zabić kobietę
Foto: kino świat

Leżące na granicy Meksyku i Teksasu miasto Juarez to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Szczególnie dla ładnych i biednych dziewcząt. Od 1993 r. zamordowano ich około pięciuset, drugie tyle zaginęło bez wieści

Guadelupe, Cristina, Leticia i kilkaset innych kobiet, których nazwiska figurują w zamykającym książkę spisie ofiar, zginęło w podobnych okolicznościach. Znaleziono je zakopane w ziemi całkowicie lub do połowy, nagie, z poważnymi obrażeniami, przed śmiercią wielokrotnie zgwałcone. Pierwsze ciała zostały odkopane w 1993 r.

Do dziś meksykańska policja nie wskazała sprawców. Do więzienia trafiło kilku mężczyzn, ale to marionetki – obciążające ich zeznania i dowody były spreparowane. Winni nie zostali, a jeśli wierzyć dziennikarskiemu śledztwu Marca Fernandeza i Jeana-Christofa Rampala, nigdy nie zostaną ukarani. Autorzy dokumentu „Miasto morderca kobiet” spędzili w Juarez dwa lata. Ich książka to mozolna przeprawa przez gąszcz kłamstw i przestępczych powiązań łączących najgroźniejszy meksykański kartel narkotykowy, lokalną policję, władze stanowe i państwowe. Książka trzyma w napięciu, mimo że nie jest historią fabularyzowaną ani nawet zredagowaną w stylu powieści sensacyjnej.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE