Ulga prorodzinna i wspólne rozliczenie PIT: kiedy samotny rodzic studenta traci do nich prawo

aktualizacja: 21.01.2012, 17:35
Ulga prorodzinna i wspólne rozliczenie PIT: kiedy samotny rodzic stude...
Ulga prorodzinna i wspólne rozliczenie PIT: kiedy samotny rodzic studenta traci do nich prawo
Foto: www.sxc.hu

Rodzice studentów i absolwentów powinni uważać przy rocznym rozliczeniu PIT, bo z przyzwyczajenia mogą skorzystać z preferencji podatkowych, które już im się nie należą

Przy okazji rozliczania podatku dochodowego za ubiegły rok można sobie choć częściowo zrekompensować koszty utrzymywania dorosłego, uczącego się dziecka. Jeśli nie ukończyło ono jeszcze 25. roku życia, rodzic ma prawo skorzystać z  ulgi prorodzinnej oraz – jeśli jest samotny – wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Warunki nabycia prawa do tych preferencji podatkowych są podobne i podatnicy często je mylą. To zaś powoduje, że łatwiej o pomyłkę także wtedy, gdy zmienią się życiowe okoliczności i trzeba ustalić, czy preferencje nadal przysługują.

Student świętuje urodziny, a rodzice tracą

Przypomnijmy: począwszy od 2008 r. rodzice, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko mogą w rocznym rozliczeniu podatkowym pomniejszyć swój podatek o ulgę na dziecko.  Początkowo można było odjąć całą ulgę, niezależnie od tego, jak długo spełnione były warunki do skorzystania z niej. Od 2009 r. ulga przysługuje wyłącznie za miesiące, w których rodzic faktycznie sprawował opiekę nad potomkiem. Odliczyć można 92,67 zł za każdym miesiąc kalendarzowy, co rocznie daje aż 1112,04 zł na każdą pociechę. Z ulgi na dziecko mają prawo korzystać  także rodzice pełnoletnich dzieci, do ukończenia przez nie 25. roku życia, pod warunkiem, że uczą się lub studiują (także za granicą). Jest też dodatkowe ograniczenie: w roku podatkowym latorośl nie może mieć dochodów wyższych niż 3089 zł brutto (ten limit nie obejmuje renty rodzinnej).Jak stosować ulgę na studiujące dziecko, gdy w trakcie roku podatkowego zabraknie któregoś warunku, np. dziecko skończy naukę albo 25. rok życia? W takich przypadkach odliczenie przysługuje tylko za miesiące, w których warunki były spełnione, łącznie z tym miesiącem, w którym dziecko obchodziło 25 urodziny lub ukończyło studia. Potwierdza to  interpretacja podatkowa  Izby Skarbowej  w Warszawie z 24 maja 2010 r. (IPPB4/415-190/10-2/JK).Przykład

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE