Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Świšteczne nagrody dla stołecznych urzędników

Warszawski ratusz na nagrody dla urzędników wydał w tym roku blisko 55 milionów złotych. To absolutny rekord. W poprzednich latach wysokoœć premii przyznawanych pracownikom urzędu miasta i dzielnic wahała się między 35 a 40 milionami złotych.
Ostatnie – przedœwišteczne – premie wypłacone zostały przed kilkoma dniami. Otrzymało je 6062 pracowników, œrednio po 2,7 tys. zł (brutto). Œrednia nagroda dla kadry kierowniczej, czyli wiceprezydentów, burmistrzów i dyrektorów biur, to 5,5 tys. zł, pozostali pracownicy dostali po niecałe 2,4 tys. zł. Łšcznie pochłonęły one 16,7 mln zł z miejskiego budżetu. Dla porównania w grudniu 2006 roku – 14,4 mln zł, w grudniu 2005 – 13,4 mln zł.
To już czwarte nagrody w tym roku – ostatnie przyznane były w paŸdzierniku, poprzednie w lipcu i marcu. Ostatniš premię poprzedziła pisemna ocena pracy urzędników przez przełożonych, ale ostatecznie i tak otrzymali jš niemal wszyscy zatrudnieni w urzędzie. – Pani prezydent zdecydowała, że będzie przyznawać premie regularnie co kwartał – wyjaœnia rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk. W poprzedniej kadencji ówczesny prezydent Lech Kaczyński i jego następcy wypłacali je trzy razy w roku. Czwartš – obligatoryjnš – była tzw. trzynastka pod koniec roku. Nagroda uznaniowa to w samorzšdzie główna forma docenienia pracownika. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że stołeczni urzędnicy zarabiajš zbyt mało, i zdšżyła już przyzwyczaić warszawiaków do tego, że bez skrupułów przyznaje dodatkowe pienišdze na wynagrodzenia. Sama pani prezydent premii otrzymać nie może. Musi wystarczyć jej pensja – nieco ponad 12 tysięcy złotych brutto, oraz dodatkowy zarobek na Uniwersytecie Warszawskim (jeden dzień w tygodniu poœwięca na prowadzenie seminarium). Prezydent zamierza zabiegać u premiera, by znieœć ustawę kominowš, która ogranicza zarobki samorzšdowców. Jeœli tak się stanie, urzędnicy będš mogli zarabiać tak jak w prywatnych firmach. Pod jednym warunkiem: że znajdš się na to pienišdze w miejskim budżecie. Dziœ œrednia pensja warszawskiego urzędnika w samorzšdzie wynosi 3,5 tys. zł. Inspektor w ratuszu zarabia od 3 do 7 tys. zł (brutto). Dyrektorzy biur po około 8 tys. zł. Nieco więcej dostajš burmistrzowie dzielnic. Wiceprezydenci zarabiajš ponad 10 tys. zł.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL