Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pogoda

W Tatrach halny osišgajšcy prędkość do 140km/h

Fotorzepa, Monika Rogozińska Monika Rogozińska
Œrednia prędkoœć wiatru halnego na Kasprowym Wierchu to 75 km/h. W porywach osišga nawet 140 km/h. Wiatr unieruchomił kolejkę linowš na Kasprowy Wierch
Silny wiatr w górach powoduje zawieje i zamiecie œnieżne. W takš pogodę turyœci powinni zrezygnować z górskich wypraw, nawet do dolin reglowych, gdzie pod naporem wiatru łamiš się gałęzie i konary drzew - ostrzegajš ratownicy górscy. Halny zazwyczaj zwiastuje zmianę pogody, dlatego górale spodziewajš się nadejœcia zimy. Œnieg na Podhalu i w Tatrach ma zaczšć padać już w weekend. Halny powstaje na skutek różnic ciœnienia pomiędzy południowš a północnš stronš grzbietu górskiego. Różnica ciœnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegajšce po stronie południowej mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski. Charakterystycznym zjawiskiem dla halnego jest wał ciemnych chmur, który tworzy się nad górami.
Halny powoduje podwyższenie temperatury powietrza; często jest tak silny, że łamie drzewa, zrywa linie energetyczne, a nawet uszkadza budynki. Gdy wieje halny, pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu kršżenia oraz cierpišcych na depresję.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL