Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Walczył z korupcjš w piłce. Teraz sam ma zarzuty

Michał T. jako szef Wydziału Dyscypliny PZPN degradował kluby zamieszane w korupcję. Teraz sam jest podejrzany o branie łapówek
Wœród osób zatrzymanych w aferze zwišzanej z prywatyzacjš firm STOEN i LOT najbardziej znany jest z pewnoœciš były szef UOP Gromosław Cz. Ale w œrodowisku piłkarskim ogromne poruszenie wywołało nazwisko innego zatrzymanego, znanego adwokata Michała T. Jeszcze do niedawna był jednš z twarzy walki z korupcjš w polskiej piłce. To kierowany przez niego Wydział Dyscypliny Polskiego Zwišzku Piłki Nożnej zasłynšł z wymierzania kar klubom zamieszanym w handlowanie meczami. Dopiero gdy objšł funkcję, wrocławska prokuratura zajmujšca się sprawš korupcji w futbolu zaczęła przekazywać wydziałowi dokumenty. Wczeœniej nie miała do zwišzku zaufania. Za jego czasów o jednš lub dwie klasy rozgrywkowe zdegradowano kluby: Górnik Łęczna, Arka Gdynia, Górnik Polkowice, KSZO Ostrowiec, Zagłębie Sosnowiec, Zagłębie Lubin i Widzew ŁódŸ.
– Całe polskie piłkarstwo jest skorumpowane do cna, całe myœlenie abstrahuje od myœlenia w kategoriach wartoœci – mówił w jednym z wywiadów Michał T. Dla jego ówczesnych współpracowników z wydziału jego zatrzymanie jest szokiem. – Nie wierzę w winę Michała. To niezwykle profesjonalny prawnik i uczciwy człowiek – mówi „Rz" prof. Robert Zawłocki, prawnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który był jego zastępcš w WD PZPN. – Podczas degradowania klubów byliœmy poddawani licznym naciskom i pokusom z różnych stron. Michał nigdy nie uległ. Szefem Wydziału Dyscypliny mianował go w styczniu 2007 r. ówczesny kurator zwišzku Andrzej Rusko. – To była częœć politycznej akcji ministra Tomasza Lipca, który chciał przejšć PZPN. Zupełnie inaczej niż media oceniam rolę, jakš Michał odegrał w Wydziale Dyscypliny. Według mnie narobił tam sporego bałaganu – mówi „Rz" ówczesny prezes PZPN Michał Listkiewicz. Działania T. krytykowali też przedstawiciele zdegradowanych klubów i zwišzani z nimi ludzie. – Tylko kreuje się na bohatera walki z korupcjš, a jedyne, co potrafi, to pojechać po teczki do Wrocławia i na tej podstawie ferować wyroki. Sam jeszcze nikomu niczego nie udowodnił. Dba tylko o własny PR i tyle – mówił Zbigniew Boniek, współwłaœciciel Widzewa w okresie, którego dotyczyło postępowanie. Zawłocki nie zgadza się z tymi ocenami. – Zastaliœmy w polskiej piłce bagno i wierzę, że udało się je choć trochę uporzšdkować – mówi. Michał T. z funkcji w PZPN zrezygnował po roku. – Prowadzę firmę prawniczš, zatrudniam 30 osób. W tej chwili jest boom gospodarczy – tłumaczył. Kancelarię zajmujšcš się prawem gospodarczym prowadził już od poczštku lat 90. Wczeœniej był dziennikarzem sportowym. W latach 70. w „Sztandarze Młodych", w 80. „Rzeczpospolitej". Był m.in. wysłannikiem „Rz" na mistrzostwa œwiata w Meksyku w 1986 r. – Poznałem go jako dziennikarza sportowego. Piłka była jego olbrzymiš pasjš – mówi Listkiewicz. Dodaje, że już wówczas często się z nim sprzeczał. – On kibicował warszawskiej Legii, a ja Polonii. Z Legiš jest zwišzany zresztš do dziœ. Był wiceszefem jej rady nadzorczej. Wiosnš po jednym z meczów policjanci zatrzymali kibica warszawskiej drużyny, którego oskarżono o podpalenie dziewięciu samochodów. Okazało się, że był nim syn Michała T. Jacek. – Syn ma 22 lata, jest dorosły i sam odpowiada za swoje czyny. To, co robi, trzeba oddzielić od mojej działalnoœci – mówił wówczas.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL