Prawo budowlane
Nie dla czadu w naszych domach
O niebezpieczeństwach związanych z tlenkiem węgla oraz zapobieganiu zatruciom będą informować Polaków eksperci w ramach rozpoczynającej się jutro kampanii "Nie dla czadu"
Kampania będzie prowadzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarna do marca przyszłego roku, czyli przez okres grzewczy, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem i pożarów. Według danych straży pożarnej, tylko do połowy października tego roku ponad 1600 osób zostało poszkodowanych, w tym 122 śmiertelnie, w wyniku zatrucia czadem. W okresie jesienno-zimowym do straży pożarnej niemal codziennie wpływają informacje o tego rodzaju zdarzeniach.
W trakcie kampanii specjaliści będą informować o zaletach instalacji czujek czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Czujki na cele kampanii zostały zakupione ze środków finansowych przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W kampanię włączył się także Program I Polskiego Radia, w którym będą odbywać się cykliczne audycje o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Podczas tych audycji słuchacze Polskiego Radia będą mogli otrzymać czujki.
W pierwszej audycji (środa 9 listopada br., godz. 8.00, "Sygnały Dnia" w Polskim Radiu Pr. I) poświęconej kampanii "Nie dla czadu" weźmie udział Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP. Kolejne audycje w Polskim Radiu informujące o kampanii będą emitowane w godzinach popołudniowych (po godz. 15.00), dwa razy w tygodniu (poniedziałki i środy), przez okres dwóch miesięcy.
Więcej informacji o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi czadem, w tym m.in. co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia, jak pomóc poszkodowanym przy zatruciu tlenkiem węgla, jakie są objawy zatrucia oraz jak często należy przeprowadzać kontrole przewodów kominowych - są dostępne na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz serwis » Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Prawo budowlane » Użytkowanie budynków















