REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Sfera budżetowa » inne tematy
Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Poradnik prawny

Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Gdy przestajesz płacić raty, wierzyciel najpierw będzie cię ponaglał telefonami i pismami wzywającymi do uregulowania należności. Gdy to nie pomoże, przyśle komornika
Kto może dostać wyższą emeryturę

Poradnik prawny

Kto może dostać wyższą emeryturę

Osoba, która po przyznaniu świadczenia na starych zasadach przepracowała co najmniej 2,5 roku, może zyskać na nowej kwocie bazowej, gdy będzie się starać o drugie świadczenie
Zwrot nadpłaty PIT

Poradnik prawny

Zwrot nadpłaty PIT

Kiedy podatnik dostanie pieniądze od fiskusa
Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Poradnik prawny

Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Podatnik, który zna przepisy, ma szansę wygrać z fiskusem
Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

Poradnik prawny

Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

To, jak dużo wydamy w sądzie, zależy od tego, o co chcemy się spierać
Umowa deweloperska po nowemu

Poradnik dla kupujących mieszkanie

Umowa deweloperska po nowemu

Nowe przepisy dotyczące umowy deweloperskiej
Nowe prawo dla pacjentów

Poradnik prawny

Nowe prawo dla pacjentów

Ceny leków refundowanych, leczenie, odszkodowania za błędy lekarskie
Jak rozpocząć karierę zawodową

Poradnik prawny

Jak rozpocząć karierę zawodową

Poznaj swoje prawa podejmując pierwszą pracę
Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Poradnik prawny

Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Kto ma zgłosić wniosek o emeryturę lub rentę w lutym, a kto ma poczekać

Trzynastki

TK powie, czy macierzyński pozbawia trzynastki

Jolanta Ojczyk 14-02-2012, ostatnia aktualizacja 14-02-2012 07:35
Pracownicy sfery budżetowej, np. szkół samorządowych mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki
autor: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa
Pracownicy sfery budżetowej, np. szkół samorządowych mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki

Resort pracy przyznaje, że niejasne przepisy dotyczące dodatkowego rocznego wynagrodzenia w budżetówce trzeba zmienić

Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza konieczna jest nowelizacja ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 z późn. zm.). Takie stanowisko wyraził on w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich Ireny Lipowicz.

Rzecznik wskazała, że stosowanie ustawy utrudnia brak definicji „okresu przepracowanego". Inaczej interpretuje go Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a inaczej Sąd Najwyższy.

Według ministerstwa jest to czas, w którym pracownik pozostaje w zatrudnieniu u danego pracodawcy. Oznacza to, że do półrocznego zatrudnienia wymaganego do nabycia trzynastki wlicza się okresy usprawiedliwionej nieobecności, np. spowodowane chorobą, koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem, urlopem macierzyńskim czy wypoczynkowym. Sąd Najwyższy w swoich uchwałach, m.in. z 18 października 2011 r. (sygn. I PK 263/10), wskazuje pogląd przeciwny. Twierdzi, że jest to okres efektywnie przepracowany, nie wystarczy zatem  pozostawanie w stosunku pracy.

Ministerstwo, ustalając prawo do trzynastki dla swoich pracowników, stosuje  swoją interpretację. Już przy wyliczaniu jej wysokości nie uwzględnia jednak wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, np. wskutek choroby, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, itp. Większość pracodawców  zarówno przy ustalaniu uprawnienia, jak i wyliczaniu trzynastej pensji stosuje definicję Sądu Najwyższego.

– Z wyrokami sądów się nie dyskutuje – mówi Danuta Kamińska, skarbnik Katowic. Dodaje, że powołanie się na wykładnię Ministerstwa Pracy może spowodować zakwestionowanie przez regionalne izby obrachunkowe legalności dokonanego wydatku.

Władysław Kosiniak-Kamysz przyznaje, że utrzymanie dotychczasowego stanu prawnego jest nieuzasadnione i deklaruje podjęcie działań legislacyjnych. O tym jednak, czy macierzyński nadal będzie pozbawiał trzynastki, zdecyduje Trybunał Konstytucyjny. Z zapytaniem w tej sprawie zwrócił się do TK Rejonowy Sąd Pracy w Białymstoku. Wskazał on, że urlop macierzyński, w przeciwieństwie do wychowawczego, naukowego i dla poratowania zdrowia, może pozbawić prawa do trzynastki, gdy nie zostało przepracowane w ciągu roku sześć miesięcy. W efekcie ustawa w gorszej sytuacji stawia pracownice, które urodziły dziecko. W jego opinii jest to sprzeczne z art. 32 konstytucji gwarantującym kobiecie i mężczyźnie równe prawo do m.in. jednakowego wynagrodzenia za pracę, oraz art. 71 konstytucji, który stanowi, że matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych. Nie wiadomo, kiedy sprawa trafi na wokandę Trybunału.

Przeczytaj więcej o:  dodatkowe wynagrodzenie roczne, macierzyński pozbawia trzynastki, prawo do trzynastki, trzynastka

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany Załóż konto|Zaloguj się

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Potrzebna jest analiza skutków prawnych, społecznych i ekonomicznych przepisów Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Prawo w firmie

Jesienią powinien być gotowy projekt ustawy poszerzającej wolność gospodarczą - powiedział dziś minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Prawnicy

W piątek w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie zakończył się egzamin sędziowski

Samorząd

Starostowie dostaną jeszcze więcej czasu na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. To kolejne przedłużenie terminu

Sfera budżetowa

Obłożnie chory ma prawo do wizyt i opieki pielęgniarki w swoim domu. Musi jednak wcześniej w przychodni wskazać ją w deklaracji wyboru

Opinie, analizy

Nie chodzi o ponowne upolitycznienie prokuratury, ale o to, by ta instytucja była w pełni odpowiedzialna za swoje działania, a prokuratorzy za swoje decyzje – pisze o najnowszym projekcie zmian w ustawie o prokuraturze wiceminister sprawiedliwości, Michał Królikowski
reklama