REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawnicy » Adwokaci
Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Poradnik prawny

Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Gdy przestajesz płacić raty, wierzyciel najpierw będzie cię ponaglał telefonami i pismami wzywającymi do uregulowania należności. Gdy to nie pomoże, przyśle komornika
Kto może dostać wyższą emeryturę

Poradnik prawny

Kto może dostać wyższą emeryturę

Osoba, która po przyznaniu świadczenia na starych zasadach przepracowała co najmniej 2,5 roku, może zyskać na nowej kwocie bazowej, gdy będzie się starać o drugie świadczenie
Zwrot nadpłaty PIT

Poradnik prawny

Zwrot nadpłaty PIT

Kiedy podatnik dostanie pieniądze od fiskusa
Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Poradnik prawny

Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Podatnik, który zna przepisy, ma szansę wygrać z fiskusem
Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

Poradnik prawny

Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

To, jak dużo wydamy w sądzie, zależy od tego, o co chcemy się spierać
Umowa deweloperska po nowemu

Poradnik dla kupujących mieszkanie

Umowa deweloperska po nowemu

Nowe przepisy dotyczące umowy deweloperskiej
Nowe prawo dla pacjentów

Poradnik prawny

Nowe prawo dla pacjentów

Ceny leków refundowanych, leczenie, odszkodowania za błędy lekarskie
Jak rozpocząć karierę zawodową

Poradnik prawny

Jak rozpocząć karierę zawodową

Poznaj swoje prawa podejmując pierwszą pracę
Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Poradnik prawny

Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Kto ma zgłosić wniosek o emeryturę lub rentę w lutym, a kto ma poczekać

Adwokaci

Adwokatura chce naprawiać wymiar sprawiedliwości

Ireneusz Walencik 08-03-2010, ostatnia aktualizacja 08-03-2010 02:00

Palestra nie ma ochoty łączyć się z radcami, woli reformować się sama. Poparł ją prezydent Lech Kaczyński, gość sobotniego zjazdu adwokatów

Zjazd zwołano, by dyskutować o przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie założeń ustawy o połączeniu obu zawodów w tzw. nowej adwokaturze. Dwa tygodnie przed zjazdem minister Krzysztof Kwiatkowski – wskutek krytycznych ocen samorządów prawniczych – wstrzymał jednak prace legislacyjne, deklarując, że poczeka, aż te gremia same porozumieją się w tej sprawie.

Prezydent przeciwko fuzji

Powtórzył to w sobotę podczas zjazdu wobec prawie trzystu delegatów: – Mam nadzieję, że samorządy przedstawią w niedalekiej przyszłości wspólną propozycję nowoczesnej regulacji profesjonalnego świadczenia usług prawnych.

I dodał, że z zadowoleniem przyjął stanowisko warszawskiej Rady Adwokackiej wzywające do rozmów oraz uchwałę zjazdu radców, który tydzień temu opowiedział się za współpracą z adwokaturą w sprawie reformy.

Adwokaci nie odnieśli się jednak wprost do propozycji rozpoczęcia rozmów wystosowanej przez radców. W przyjętej uchwale adwokatura ogólnie „zadeklarowała współpracę” z samorządem radcowskim  oraz organami państwa w przygotowaniu koncepcji reformy wymiaru sprawiedliwości.

W dyskusji skrytykowano ministerialne założenia reformy, nie było głosów za połączeniem z radcami. W tej sprawie wypowiedział się prezydent Lech Kaczyński, który jako jedyna głowa państwa w III RP był gościem zjazdu palestry. Stwierdził, że jest za tym, by nie łączyć ze sobą obu korporacji ze względu na tradycję i ich odmienność.

– Jeśli korporacje nie chcą się łączyć, to w zasadzie nie należy ich do tego zmuszać – oświadczył prezydent. Jego słowa podchwycił senator PiS, adwokat Piotr Ł.J. Andrzejewski, dodając, że korporacje mają zastępować państwo i nie mogą być przez nie kierowane.

Prezydent odniósł się też z rezerwą do projektów legislacyjnych, które dają prawnikom bez tytułu radcy czy adwokata takie same uprawnienia zawodowe jak członkom korporacji.

– Nie każdy, kto ukończył studia prawnicze, ma być od razu adwokatem – powiedział.

W uchwale przyjętej większością ponad 211 głosów przy 17 wstrzymujących się (z izby warszawskiej) zjazd zadeklarował, iż nie ma żadnych istotnych powodów przemawiających za połączeniem zawodów, chyba że tak postanowią oba samorządy.

Parada reformatorów

Kilkoro mówców wzywało do przeciwstawienia się zagrożeniu niezależności i samorządności adwokatury przez polityków (zjazd zaapelował nawet o pomoc do międzynarodowych organizacji prawniczych). – Jeśli sami przedstawimy konkretne pomysły, to pokażemy, że nie tylko politycy mają patent na reformę zawodów prawniczych – mówiła Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Nie możemy mówić, że jest dobrze tak, jak jest – dodawał Andrzej Malicki, dziekan rady wrocławskiej. Andrzej Michałowski, wiceprezes NRA, podkreślał, że samorządy dostały czas na rozmowy, a jest o czym rozmawiać z radcami i z ministrem. – Nic nie robimy, aby adwokaturę zmodernizować, a musimy, bo tak wiele się w Polsce zmieniło – oceniał Włodzimierz Łyczywek ze Szczecina. Ziemisław Gintowt, dziekan warszawskiej rady, apelował, aby środowisko pobudzać do działania nie tylko poprzez sprzeciw wobec połączenia z radcami.

Zjazd zobowiązał NRA do powołania komisji, która opracuje projekt nowej ustawy o adwokaturze.

Program niezbędnych zmian

W uchwale zjazdowej adwokatura opowiedziała się za opracowaniem koncepcji reformy całego wymiaru sprawiedliwości, która naprawiłaby jego obecne wady i słabości. Wskazała na zbyt wysokie opłaty sądowe, sformalizowane procedury, przewlekłość postępowań, brak ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Zjazd opowiedział się za koncepcją zawodu sędziego jako korony zawodów prawniczych. Wezwał do ustawowego zdefiniowania drobnych czynności prawniczych, które mogliby wykonywać prawnicy spoza korporacji (z wyjątkiem reprezentowania przed sądem). Opowiedział się za reformą postępowania dyscyplinarnego w samorządzie adwokackim.

Skomentuj ten artykuł

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Prawo dla Ciebie

Potrzebna jest analiza skutków prawnych, społecznych i ekonomicznych przepisów Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Prawo w firmie

Jesienią powinien być gotowy projekt ustawy poszerzającej wolność gospodarczą - powiedział dziś minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Prawnicy

W piątek w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie zakończył się egzamin sędziowski

Samorząd

Starostowie dostaną jeszcze więcej czasu na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. To kolejne przedłużenie terminu

Sfera budżetowa

Obłożnie chory ma prawo do wizyt i opieki pielęgniarki w swoim domu. Musi jednak wcześniej w przychodni wskazać ją w deklaracji wyboru

Opinie, analizy

Nie chodzi o ponowne upolitycznienie prokuratury, ale o to, by ta instytucja była w pełni odpowiedzialna za swoje działania, a prokuratorzy za swoje decyzje – pisze o najnowszym projekcie zmian w ustawie o prokuraturze wiceminister sprawiedliwości, Michał Królikowski
reklama