Jak dziedziczyć pieniądze z subkonta w ZUS

aktualizacja: 02.11.2011, 10:23
Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS
Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS
Foto: mojaemerytura.rp.pl

W jaki sposób dziedziczy się pieniądze, które od maja są gromadzone na nowym subkoncie w ZUS?

Dziedziczenie środków zewidencjonowanych na subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odbywa się na takich samych zasadach jak w otwartych funduszach emerytalnych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi postępowanie dotyczące podziału lub wypłaty środków zewidencjonowanych na subkontach na podstawie zawiadomień z OFE. Zawiadomienie to wskazuje osoby, które są uprawnione do środków w OFE - i w konsekwencji ich podziału przez OFE – także do środków zgromadzonych na subkoncie. Oznacza to, iż co do zasady osoby uprawnione do środków na subkoncie są tymi samymi osobami co osoby uprawnione do środków w OFE.
Osoba, której zmarł bliski który był członkiem OFE powinna zgłosić się do właściwego OFE, celem udokumentowania prawa do środków zgromadzonych na rachunku zmarłego członka OFE. Fundusz po dokonaniu podziału zgromadzonych środków zawiadomi ZUS o osobach uprawnionych, a Zakład na podstawie tego zawiadomienia przeprowadzi postępowanie dotyczące środków zewidencjonowanych na subkoncie. Tak więc osoba zainteresowana nie musi wielokrotnie wykazywać swoich uprawnień zarówno przed OFE a następnie przed ZUS.
Komentarz dnia
Żródło: mojaemerytura.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE