Niania nie musi płacić co miesiąc zaliczek na PIT

aktualizacja: 05.10.2011, 03:50
Niania nie musi płacić co miesiąc zaliczek na PIT
Niania nie musi płacić co miesiąc zaliczek na PIT
Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Opiekunka do dziecka zatrudniona na podstawie umowy-zlecenie osiąga przychody z tzw. innych źródeł. Rozlicza je po zakończeniu roku na druku PIT-36. Może też odliczyć koszty

Takie wnioski płyną z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygnatura akt ILPB2/415-504/11-4/AJ).

Sprawa dotyczyła kobiety, która pracuje jako opiekunka na podstawie umowy-zlecenia. Jest to umowa łącząca osoby prywatne, czyli nianię i rodziców  dziecka. Wnioskodawczyni raz w miesiącu wystawia zleceniodawcom rachunek, a do 20. dnia następnego miesiąca odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na PIT. Pyta, jak naliczyć podatek dochodowy w sytuacji, gdy jej miesięczny przychód wynosi 420 zł. Czy może odliczyć koszty jego uzyskania? Dyrektor Izby zaznaczył na wstępie, że kodeks cywilny umożliwia zawieranie umów  przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej;  nie ma bowiem wyłączeń dotyczących stron tych umów.Otrzymywane przez wnioskodawczynię wynagrodzenie nie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, określonym w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, ale z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. Dyrektor IS wskazał, że określony w art. 20 ust. 1 katalog innych źródeł ma otwarty charakter, zalicza się do niego również zarobki niani.Oznacza to, że otrzymywana przez nią zapłata łączy się z pozostałymi przychodami opodatkowanymi według skali, czyli stawek 18 i 32 proc. Niania musi wykazać je w zeznaniu PIT-36 za dany rok podatkowy. Termin rozliczenia upływa 30 kwietnia następnego roku.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE