Więcej z dotacji niż z ryb

aktualizacja: 13.09.2011, 13:34
Więcej z dotacji niż z ryb
Więcej z dotacji niż z ryb
Foto: Bloomberg

Polskie rybołówstwo dostało sześć razy więcej dotacji niż są warte wszystkie złowione przez rybaków ryby — ocenia raport

Raport przygotowany przez pozarządową organizację Oceana ujawnia prawdziwe kwoty dotacji UE dla sektora rybołówstwa. W 2009 roku wyniosły one ok. 3,3 miliarda euro. To ponad trzy razy więcej niż na ogół raportuje Komisja Europejska, która bierze pod uwagę jedynie płatności z Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFR), pomijając inne dopłaty w tym sektorze np. pieniądze wypłacane przez poszczególne państwa członkowskie.

Polska jest jednym z 13 krajów Unii, które otrzymały więcej dopłat do sektora rybołówstwa, niż warte były złowione przez nie ryby. Najnowszy raport Oceany ujawnia, że polski sektor rybołówstwa otrzymał w 2009 roku w formie subsydiów 235 mln euro czyli 6 razy więcej pieniędzy niż wynosi całkowita wartość krajowych połowów (ocenianych na 38 mln euro). Większość dotacji wypłacanych w Polsce pochodziła z budżetu unijnego. Ze wszystkich krajów UE Hiszpania, Francja, Dania, Wielka Brytania i Włochy otrzymały najwięcej dotacji w rybołówstwie, łącznie aż 1,9 mld euro.— Sektor rybołówstwa, który często nie generuje zysku, zawdzięcza swoje życie hojnym subsydiom - mówi Anne Schroeer, Kierownik Projektu Bałtyckiego w organizacji Oceana.Jej zdaniem, zależność europejskiego rybołówstwa od dopłat doprowadziła do przełowienia zasobów ryb, nadmiernej mocy połowowej unijnej floty, zmniejszonej efektywności ekonomicznej w sektorze, a także uniemożliwiła pozyskanie korzyści finansowych jakie generować mogą zasoby ryb.

Żródło: ekonomia24

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE