Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Czarna lista ekologów. Zobacz, jacy posłowie na niš trafili

ROL
Ekolodzy umieœcili w sieci listę polityków i apelujš, by na nich nie głosować. – Przecież ja kocham zwierzęta – zarzeka się Jan Rzymełka (PO)
Strona "Posłowie przeciw zwierzętom – na nich nie będę głosować" powstała kilka tygodni temu na portalu społecznoœciowym Facebook. Przez ten czas dołšczyło do niej nieco ponad 1,3 tys. osób. "Celem tej strony nie jest oczernianie posłów, ale jedynie ujawnienie i archiwizacja ich wypowiedzi" – zaznaczajš jej twórcy. Pierwotnie miała zawierać informacje o parlamentarzystach, którzy sprzeciwiajš się nowelizacji ustawy o ochronie zwierzšt przygotowanej przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierzšt (m.in. nakłada na gminy obowišzek finansowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami i ich sterylizacji). Ale szybko powiększyła się o nazwiska i innych polityków.
"Do grona nieprzyjaciół zwierzšt zaliczyłabym Janusza Korwin-Mikkego. Na wszelkie pytania proanimalsów dotyczšce wspierania działań prozwierzęcych odpowiada "nie"" – argumentuje jedna z internautek. Z kolei zdjęcie posłanki PO Bożeny Szydłowskiej pojawiło się na stronie, gdy na swoim facebookowym profilu życzyła sukcesów uczestnikom turnieju Polskiego Zwišzku Łowieckiego. Akcji towarzyszy też specjalna lista "wrogów zwierzšt". Poseł Krzysztof Brejza (PO) znalazł się na niej, bo w jednej z interpelacji poparł "traperskš metodę odłowu bobrów" (pułapki na te gryzonie). Jego klubowy kolega Jan Rzymełka – bo uznał, że w stosunku do zwierzšt nie powinno się używać terminu "adopcja" i "bezdomny". – Dla tych ludzi wrogiem jest każdy, kto do ochrony zwierzšt podchodzi w sposób merytoryczny, a nie emocjonalny – komentuje internetowš akcję poseł Rzymełka. – To jakaœ krzywdzšca lista proskrypcyjna. Przecież ja kocham zwierzęta. Jestem teraz na hali z owcami – podkreœla. Nazwiska Wojciecha Mojzesowicza (PJN) i Eugeniusza Kłopotka (PSL) umieszczono na niej, bo w dyskusji sejmowej krytykowali pomysł karania za trzymanie psów na łańcuchach na wsiach. – Niech spadajš na drzewo. To nawiedzeni fanatycy – komentuje poseł Kłopotek. Wœród "wrogów zwierzšt" nie brakuje i przedstawicieli opozycji: Romualda Ajchlera i Władysława Szkopa z SLD. Ten ostatni trafił na listę, bo uważa, że wędkarzom powinno się pozwolić wycišgać duże ryby za skrzela. Za "wroga zwierzšt" uznany został również m.in. poseł Robert Telus (PiS), były dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Œrodowiska w Łodzi i znany w tym regionie miłoœnik zwierzšt (hoduje konie i pawie – red.). Dlaczego?<\p>Bo podczas dyskusji nad nowelizacjš poparł obowišzek wszczepiania psom chipów. – Po tym posiedzeniu komisji dostałem bardzo wiele e-maili z wyzwiskami, w jednym z nich kazano mi "zdechnšć pod budš" – skarży się Telus w rozmowie z "Rz". Zaznacza, że lista jest krzywdzšca, a jej autorzy nie biorš pod uwagę tego, jak wymienieni na niej posłowie w rzeczywistoœci traktujš zwierzęta. Zdaniem Eryka Mistewicza, konsultanta politycznego, podobnych list będzie przed wyborami przybywać. – Ale ja nie widzę w tym nic groŸnego – mówi Mistewicz. – Takie obywatelskie akcje oznaczajš, że kogoœ jeszcze poruszajš wybory – ocenia.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL