Dzieci północy - film

aktualizacja: 23.05.2011, 11:06
Salman Rushdie
Salman Rushdie
Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Słynna powieść Salmana Rushdi'ego „Dzieci północy" została potajemnie nakręcona na Sri Lance

Jeden film, dwoje kontrowersyjnych twórców i ekstremiści - tak w skrócie wygląda historia powstania „Winds of Change", kinowej adaptacji „Dzieci północy", powieści wyróżnionej w 1993 r. nagrodą Bookera. Prace były utrzymywane w tajemnicy aż do zakończenia produkcji. Aktorom zakazano opowiadania o swoich rolach, a w szczególności o tym, gdzie zlokalizowane zostały plany zdjęciowe. Deepa Mehta, indyjska reżyser, nie pierwszy raz wdrożyła szczególne środki ostrożności. - Ceną za ukończenie tego filmu było milczenie - mówiła dziennikarzom.
Pochodząca z Indii Mehta od lat mieszka w Kanadzie, ale częściej pracuje w ojczyźnie. Jest jedną z najsłynniejszych i budzących największe kontrowersje postaci kina artystycznego w Indiach. Jej odważne obyczajowe obrazy, przede wszystkim słynną trylogią „Fire", „Earth", „Water" (ogień, ziemia, woda) atakowali ortodoksyjni wyznawcy hinduizmu. Mehta porusza na ekranie m.in. problemy zamieszek hindusko-muzułmańskich i miłości lesbijskiej. W jej filmach pojawiają się najlepsi aktorzy: Shabana Azmi, Aamir Khan, Nandita Das.
Część z nich była zastraszana, a plany zdjęciowe - niszczone i palone. W 2005 r. Mehta musiała zlikwidować plan w Varanasi - cofnięto jej pozwolenie na filmowanie w jednym z najstarszych indyjskich miast. Przeniosła się do Colombo i pod kryptominem „Moon River" dokończyła film „Water", opowiadający o dramatycznym losie indyjskich wdów. Obraz zyskał międzynarodowe uznanie, był nominowany do Oscara.
Teraz Mehta naraziła się muzułmanom, ekranizując powieść Salmana Rushdi'ego. Autor „Szatańskich wersetów" w 1989 r. został obłożony fatwą przez Ajatollaha Chomeiniego. „Dzieci północy" to opowieść o powstaniu niepodległych Indii; akcja książki toczy się w latach 40. XX wieku, a jej głównym bohaterem jest Saleem, który urodził się w 1947 r., dokładnie w chwili powstania Republiki Indii.
Mehta nie planowała nawet kręcenia w Indiach czy Pakistanie, ze względów bezpieczeństwa wybrała Sri Lankę. Gdy informacje o tym, że rozpoczęła prace nad filmem, wyciekły do Iranu, tamtejsi duchowni zaprotestowali. Jednak prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa, po krótkim zakazie filmowania, wydał pozwolenie na dalsze prace nad „Winds of Change". Film wejdzie na ekrany w przyszłym roku.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE