Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wspomnienia

Zmarła Włada Majewska - legenda "Wesołej Lwowskiej Fali"

Włada Majewska
AFP
W Chislehurst zmarła Włada Majewska, aktorka i pieœniarka, legenda przedwojennej "Wesołej Lwowskiej Fali". Miała 100 lat
19 marca obchodziła setnš rocznicę urodzin. Była działaczkš emigracyjnš i wieloletniš pracowniczka Rozgłoœni Polskiej Radia Wolna Europa. Artystka zmarła w œrodę wieczorem w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst niedaleko Londynu - poinformował Mariusz Kubik, sekretarz wykonawczy Stowarzyszenia RWE. Włada Majewska przed wojnš zasłynęła jako gwiazda "Wesołej Lwowskiej Fali" - audycji Polskiego Radia we Lwowie. W czasie II wojny œwiatowej wraz z zespołem "Lwowska Fala" występowała przed polskimi żołnierzami, którzy walczyli na frontach w Rumunii, Francji i Wielkiej Brytanii. Dała wówczas prawie tysišc występów. Po zakończeniu wojny została dziennikarkš i kierowniczkš londyńskiego biura Rozgłoœni Polskiej Radia Wolna Europa. Opiekowała się dorobkiem twórczym poety i autora tekstów piosenek Mariana Hemara.
Włada (Władysława) Majewska urodziła się 19 marca 1911 roku we Lwowie. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz wydział prawa administracyjnego Uniwersytetu w Edynburgu. W 1930 roku podjęła pracę we lwowskiej rozgłoœni Polskiego Radia. Występowała jako piosenkarka i parodystka wraz z zespołem Szczepka i Tońka w audycji "Wesoła Lwowska Fala" Wiktora Budzyńskiego. Po wybuchu II wojny œwiatowej wyjechała ze Lwowa. Jako członek zespołu artystycznego występowała w Rumunii. 8 marca 1940 roku zespół "Lwowska Fali" opuœcił Rumunię i przez Jugosławię i Włochy pojechał do polskiego wojska we Francji. 22 czerwca 1940 roku - po agresji Hitlera na Francję - na małym angielskim frachtowcu zespół ewakuował się do Szkocji, gdzie dwa dni póŸniej odbył się jego pierwszy występ. Zespół Majewskiej wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka. "Fala" wystšpiła dla polskiego wojska ponad osiemset razy, dajšc spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach. Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. W 1946 roku w Edynburgu poœlubiła Wiktora Budzyńskiego, jednak małżeństwo to nie trwało długo. Została producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorkš w jego teatrze w Londynie. Wraz z Leopoldem Kielanowskim, a następnie Tadeuszem Kryskš-Karskim przez ponad trzydzieœci lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłoœni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrywajšc dla niej programy artystyczne, wywiady i codzienne korespondencje. W 1994 roku przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa Rozgłoœni Polskiej RWE z dŸwiękowym zapisem twórczoœci Mariana Hemara, które zachowały się dzięki jej staraniom. Jej własne archiwum znajduje się w Kolekcji Leopolis Muzeum Niepodległoœci w Warszawie. Majewska została odznaczona m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Dyplomem-Odznakš 307. Nocnego Dyonu Myœliwskiego Lwowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodš Teatralnš "Dziennika Polskiego" za 1967 rok, Honorowš Złotš Odznakš Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Honorowš Złotš Odznakš Stowarzyszenia Lotników Polskich i Krzyżem Dywizji Pancernej. Z okazji 80-lecia Polskiego Radia w 2005 roku za wkład w rozwój polskiej radiofonii Polskie Radio przyznało Władzie Majewskiej Diamentowy Mikrofon. Została też odznaczona odznakš honorowš "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". W 2006 roku ukazały się jej wspomnienia "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa".  
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL