Czy jest podatek od spadku po cioci

aktualizacja: 11.03.2011, 12:50
Foto: www.sxc.hu
REDAKCJA POLECA
W styczniu zmarła ciocia, dla której mój ojciec był bratankiem. W testamencie, który został spisany po uzyskaniu mojej pełnoletności otrzymałem mieszkanie jako spadek. Z tego co wiem, jestem w II grupie podatkowej. Jak liczony będzie podatek od tego mieszkania i czy jest możliwość zwolnienia podatku? Jestem zameldowany w tym lokalu od urodzenia, stale w nim mieszkam, razem z rodzicami byliśmy opiekunami cioci. Jestem studentem i nie mam stałych dochodów.
- P.T.
Wszystko wskazuje na to, że czytelnik skorzysta z ulgi podatkowej uregulowanej w  art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej upsd).
Do II grupy podatkowej ustawa zalicza zstępnych rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy oraz ich dzieci, wnuki itd.), rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjowie), zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (szwagrów), małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Czytelnik jako zstępny bratanka (wnuk brata) mieści się w tej grupie.
W przypadku nabycia mieszkania w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej  nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości mieszkania do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej.
Oznacza to, że jeśli mieszkanie, które czytelnik otrzymał w spadku od cioci ma nie więcej niż 110 m2 powierzchni użytkowej, to w ogóle nie trzeba będzie płacić podatku. Za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów).
Ulga nie jest jednak dostępna dla każdego. Spadkobierca skorzysta z niej wtedy, gdy spełnia łącznie następujące warunki:
1) nie jest właścicielem innego mieszkania;
2)  nie jest najemcą mieszkania lub będąc nim rozwiąże umowę najmu;
3)   będzie zamieszkiwać w nabytym mieszkaniu przez 5 lat
Termin pięcioletni liczy się od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu albo od dnia zamieszkania w nabytym lokalu- jeżeli nabywca zamieszka tam w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego. Przez te 5 lat nie można zatem wyprowadzić się z mieszkania, chyba że sprzedaje się je w celu nabycia lub wybudowania innego lokalu lub domu, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania (art. 16 ust. 7 pkt 2 upsd).
Zobacz też nasze poradniki:
Jak załatwić sprawy spadkowe
Spadek u notariusza
 
 
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE