Gdy płacisz walutą kupioną w kantorze, też rozliczasz różnice

aktualizacja: 11.10.2007, 15:41

Rozliczając się z kontrahentami
w euro, trzeba po stronie przychodów lub kosztów uwzględnić różnice kursowe. I to także gdy walutę kupiliśmy
w kantorze

– Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Dokonuję wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów i w tym celu kupuję euro w kantorze (otrzymuję dowód sprzedaży z kantoru). Należność za towary zakupione w Unii Europejskiej reguluję tylko gotówką. Mam problem z rozliczeniem różnic kursowych, ponieważ kupuję euro w różnych terminach, niekoniecznie przed wyjazdem do innego kraju UE. Często bywa tak, że euro pozostaje mi z poprzedniego miesiąca. Nadmieniam, że nie prowadzę gospodarki kasowej. Czy nierozlicznie różnic kursowych będzie wiązało się z nierzetelnym prowadzeniem księgi? – pyta czytelnik DF.Ponieważ czytelnik pisze, że za towary płaci gotówką, rozumiemy, że zapłata następuje w momencie zakupu, czyli w dniu poniesienia kosztu, to jest wystawienia faktury przez sprzedającego, zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). W związku z tym nie będzie powstawała u czytelnika różnica kursowa, o której mowa w art. 24c ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 updof, ponieważ płaci on za fakturę w dniu jej wystawienia.W tej sytuacji będziemy mieli natomiast do czynienia z powstawaniem różnic kursowych od tzw. środków własnych, o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updof. Zgodnie z tym przepisem dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, obliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, obliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Dziękujemy za zainteresowanie
profesjonalnymi treściami "Rzeczpospolitej".
Miesięczny limit bezpłatnego dostępu do artykułów płatnych został wyczerpany.
Sprawdź ofertę lub zarejestruj się i bezpłatnie czytaj przez 30 dni
masz już konto w serwisie -
sprawdź ofertę

Odkryj cyfrową "Rzeczpospolitą"

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Nowoczesna aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Pakiet Standard
już od:
4,92PLN
za dzień
SPRAWDŹ
Masz problem? pomoc@rp.pl
Żródło: SPINKA

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE