Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Volkswagen chce zwiększyć udziały w Scanii

Bloomberg
Niemiecka grupa motoryzacyjna chce zwiększyć swoje udziały w szwedzkiej Scanii nawet do 80 proc. – informuje Der Spiegel
Według niemieckiej gazety największy w Europie producent samochodów planuje połšczenie swojej marki samochodów ciężarowych MAN ze Scaniš. Volkswagen chce przekazać Scanii 30 proc. MANa, a w zamian Scania miałaby kupić resztę niemieckiego producenta tirów. Według ekspertów dzięki tym roszadom udział Grupy Volkswagen w Scanii wzroœnie nawet do 80 proc. Volkswagen posiada już 45,7 proc. udziałów Scanii, natomiast MAN, który jest w całoœci własnoœciš niemieckiego giganta, posiada13,4 proc szwedzkiej firmy, które nabył w 2006 roku próbujšc wrogo przejšć Scanię. Od tamtego czasu stosunki między spółkami sš co najmniej chłodne. Frank Lutz, dyrektor finansowy MANa powiedział w wywiadzie, że firmy myœlały już o wspólnej wymianie niektórych częœci samochodowych.
- Jeœli chodzi o współpracę nad finalnym produktem to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wierzę, jednak że będziemy w stanie kooperować już przy najbliższej generacji nowych modeli ciężarówek – oznajmił Lutz. – W przypadku częœci, które sš kluczowe dla rozpoznawalnoœci producenta jak silniki czy kabiny kierowcy, chcemy pozostać niezależnymi markami – dodał Lutz. Grupa Volkswagena to niemiecki koncern samochodowy z siedzibš w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii. Firma, która jest właœcicielem między innymi Audi, Skody, Volkswagena, Porsche, Bentleya i Lamorghini jest największym producentem samochodów w Europie.
ródło: rp.pl, bloomberg, reuters, afp

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL