Biznes

Volkswagen chce zwiększyć udziały w Scanii

Bloomberg
Niemiecka grupa motoryzacyjna chce zwiększyć swoje udziały w szwedzkiej Scanii nawet do 80 proc. – informuje Der Spiegel
Według niemieckiej gazety największy w Europie producent samochodów planuje połączenie swojej marki samochodów ciężarowych MAN ze Scanią. Volkswagen chce przekazać Scanii 30 proc. MANa, a w zamian Scania miałaby kupić resztę niemieckiego producenta tirów. Według ekspertów dzięki tym roszadom udział Grupy Volkswagen w Scanii wzrośnie nawet do 80 proc.
Volkswagen posiada już 45,7 proc. udziałów Scanii, natomiast MAN, który jest w całości własnością niemieckiego giganta, posiada13,4 proc szwedzkiej firmy, które nabył w 2006 roku próbując wrogo przejąć Scanię. Od tamtego czasu stosunki między spółkami są co najmniej chłodne. Frank Lutz, dyrektor finansowy MANa powiedział w wywiadzie, że firmy myślały już o wspólnej wymianie niektórych części samochodowych.
- Jeśli chodzi o współpracę nad finalnym produktem to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wierzę, jednak że będziemy w stanie kooperować już przy najbliższej generacji nowych modeli ciężarówek – oznajmił Lutz. – W przypadku części, które są kluczowe dla rozpoznawalności producenta jak silniki czy kabiny kierowcy, chcemy pozostać niezależnymi markami – dodał Lutz. Grupa Volkswagena to niemiecki koncern samochodowy z siedzibą w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii. Firma, która jest właścicielem między innymi Audi, Skody, Volkswagena, Porsche, Bentleya i Lamorghini jest największym producentem samochodów w Europie.
Źródło: rp.pl, bloomberg, reuters, afp

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL