REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Samorząd » Zadania » Oświata i edukacja

Oświata i edukacja

Kto jest samotnym rodzicem

Magdalena Januszewska 05-02-2010, ostatnia aktualizacja 05-02-2010 03:45
Wielkość tekstu: A A A
źródło: www.sxc.hu

Niejasność co do tego, kto jest samotną matką lub ojcem, powoduje, że nieuprawnione osoby mają pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli

Rzecznik praw dziecka wystąpił do ministra edukacji narodowej o uregulowanie kwestii, co należy rozumieć pod pojęciem matki lub ojca samotnie wychowującego dziecko.

Pojęcia tego używa się w rozporządzeniu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (DzU nr 26, poz. 232 ze zm.). Zgodnie z 2 tego rozporządzenia pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola mają dzieci w wieku sześciu lat odbywające roczne przygotowanie przedszkolne, a w następnej kolejności dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących.

Brak definicji samotnego rodzicielstwa jest główną przyczyną nieprawidłowości w procesie rekrutacji dzieci do przedszkoli, gdyż z tego przywileju często korzystają osoby do tego nieuprawnione. Tak dzieje się na przykład w wypadku dzieci, których rodzice pozostają w nieformalnych związkach.

Zdaniem rzecznika na gruncie wspomnianego rozporządzenia nie można stosować definicji samotnego wychowywania dziecka zawartej w ustawie o świadczeniach rodzinnych. W myśl tej regulacji osoba samotnie wychowująca dziecko to panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osoba rozwiedziona, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

W związku ze zbliżającą się rekrutacją dzieci do przedszkoli na rok 2010/2011 Marek Michalak wystąpił do minister Katarzyny Hall o nowelizację rozporządzenia i zamieszczenie w nim definicji wskazującej, kogo należy traktować jako rodzica samotnie wychowującego dziecko.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Łatanie żłobkowej dziury

Rząd wyda w tym roku dodatkowe 150 mln zł na najmłodszych. To za mało, by poprawić sytuację rodzin >>