REKLAMA

Praca w samorządzie

Asystent rodziny przejdzie długi kurs

syg 30-08-2011, ostatnia aktualizacja 30-08-2011 03:40

Osoby chcące zostać asystentem rodziny będą musiały zaliczyć co najmniej 230 godzin szkolenia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekty aktów wykonawczych do ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Wśród nich znajduje się rozporządzenie w sprawie szkoleń na asystenta rodziny.

Wśród zagadnień, które mają być poruszone na szkoleniu, znajdą się regulacje prawne dotyczące wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej, prawo rodzinne, administracyjne, karne i regulujące zabezpieczenie społeczne. Uczestnik kursu pozna też etykę pracy asystenta oraz charakterystykę problemów rodziny, w tym destrukcyjnych zachowań dziecka czy nieprawidłowych postaw rodzicielskich.

Mają być też poruszane kwestie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem czy interwencji kryzysowej w rodzinie. Przyszły asystent będzie się musiał nauczyć, jak pielęgnować niemowlęta i dzieci oraz jak organizować dzieciom i młodzieży wolny czas.

Projekt zakłada, że kurs powinien odbyć się w formie zapewniającej aktywny udział uczestników. Dzięki temu przyszli urzędnicy mają nabyć praktyczne umiejętności pracy z rodziną.

MPiPS proponuje, by liczba godzin szkolenia była nie mniejsza niż 230. W tym 30 godzin kursu ma być poświęcone analizie własnych możliwości i ograniczeń w wykonywaniu zawodu, obejmującej trening interpersonalny i terapię własną. Także 30 godzin szkolenia powinno obejmować praktyki w instytucji prowadzącej pracę z rodziną.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

 

Przeczytaj więcej o:  asystent rodziny, szkolenie dla asystenta rodziny, ustawa o wspieraniu rodziny

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Trzeba porównać oceny

Urzędnik może walczyć o sprawiedliwą opinię – uznał Sąd Najwyższy >>