REKLAMA

Praca w samorządzie

Sekretarz tylko po studiach

Michał Cyrankiewicz 08-02-2011, ostatnia aktualizacja 08-02-2011 04:00
autor: Bartłomiej Żurawski
źródło: Fotorzepa
Redakcja poleca:

Od 1 stycznia 2009 r. jest zasadą, że każdy urzędnik jednostki samorządu terytorialnego zatrudniony na stanowisku kierowniczym ma mieć wyższe wykształcenie

W styczniu minęły dwa lata, od kiedy w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich obligatoryjnie tworzy się stanowiska sekretarza.

Od dwóch lat obowiązują także nowe zasady zatrudniania na tych stanowiskach. Sekretarza nie powołuje już rada na wniosek wójta (zarządu). Zatrudnia go kierownik urzędu po przeprowadzeniu konkursu, podczas którego następuje weryfikacja kandydatów pod względem kwalifikacji wymaganych na tym stanowisku przez ustawę.

Licencjat, magister, inżynier

Nawiązanie stosunku pracy z sekretarzem musi mieć formę umowy o pracę – przypomina wojewoda łódzki w rozstrzygnięciu nadzorczym z 7 maja 2010 r.

Ponadto osoba zajmująca to stanowisko musi spełniać wymagania określone w ustawie o pracownikach samorządowych. Zdaniem wojewody jej art. 5 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 4 jednoznacznie przesądza, że jako sekretarz może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach samorządowych, w tym co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym, lub osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w urzędzie gminy czy powiatu oraz co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w innych jednostkach sektora finansów publicznych.

Ponadto, co wymaga podkreślenia, osoba zatrudniona na stanowisku sekretarza powinna posiadać wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym (PKN.I.0911/229/10). Musi zatem mieć tytuł magistra, inżyniera lub licencjata.

Wyjątek od reguły

– Tak jednak nie jest, a przynajmniej nie zawsze – mówi Andrzej Szewc, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Wszystko zależy od tego, czy sekretarz został zatrudniony przed czy po wejściu w życie obowiązującej ustawy o pracownikach samorządowych. Sekretarzy, którzy już byli zatrudnieni na tym stanowisku w dniu wejścia ustawy w życie, tj. 1 stycznia 2009 r., chroni przepis art. 53 ust. 4 tej ustawy.

– Dyspozycja art. 53 ustawy jest bardzo czytelna – potwierdza mec. Mariusz Filipek z Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński. – Sekretarze, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nie spełniają warunków określonych w art. 5 ust. 2, mogą nadal zajmować to stanowisko, a ściślej: być na nim zatrudnieni.

Odmiennie jest w przypadku osób, które na stanowisku sekretarza zostały zatrudnione później. Jeżeli nie spełniały wówczas wymagań dotyczących wykształcenia, to ich zatrudnienie nastąpiło z naruszeniem przepisów ustawy. Ich umowa o pracę jest nieważna..

Jak podnosić kwalifikacje

Jednym ze sposobów jest uczestnictwo w Akademii Liderów Samorządowych. Jak informuje MSWiA, właśnie trwa nabór wniosków do II edycji tego programu. W tym roku oferta jest skierowana wyłącznie do skarbników i sekretarzy gmin, powiatów i województw. Ministerstwo przygotowało 160 miejsc.

Ograniczeniem jest, że urząd nie może zgłosić więcej niż dwóch uczestników. Aplikacje są przyjmowane do 16 lutego, a pełna lista osób, które na studia się zakwalifikowały, zostanie ogłoszona w ostatnim dniu miesiąca.

Szczegółowe informacje są udzielane pod tel. 22 661 91 86, 22 661 86 32 lub pod adresem e-mail: akademia.liderow@mswia.gov.pl. Informacje o naborze można także znaleźć na stronie www.administracja.mswia.gov.pl

Podstawa prawna:

- ustawa z 21 listopada 2008 r. (DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.)

Przeczytaj więcej o:  inżynier, kwalifikacje, licencjat, magister, pracownicy samorządowi, rozwiązanie stosunku pracy, sekretarz, studia wyższe, wykształcenie, zatrudnienie

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Trzeba porównać oceny

Urzędnik może walczyć o sprawiedliwą opinię – uznał Sąd Najwyższy >>