REKLAMA

Emerytury i renty

Wiadomość na starcie i po zakończeniu każdego roku

Jan Kalicki 10-02-2012, ostatnia aktualizacja 10-02-2012 07:20

Już w momencie podejmowania działalności zarobkowej emeryt czy rencista powinien niezwłocznie powiadomić o tym ZUS. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku corocznego rozliczenia się z dodatkowych przychodów

Na podstawie informacji o podjęciu działalności zarobkowej ZUS decyduje o dalszej wypłacie świadczenia w pełnej kwocie albo o konieczności jego zawieszenia lub zmniejszenia. Na tym jednak nie koniec formalności. Po zakończeniu roku kalendarzowego dorabiający do emerytury lub renty musi rozliczyć się ze swoich ubiegłorocznych zarobków. Ma na to czas do końca lutego.

Za kilkanaście dni skończy się zatem czas na wykazanie ZUS zarobków za 2011 r. Do końca lutego br. świadczeniobiorca powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie wystawione przez płatnika składek (np. pracodawcę), potwierdzające wysokość przychodu uzyskanego w 2011 r. Jeśli sam za siebie opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, np. z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności, wystarczy jego oświadczenie. Nie musi  dokumentować przychodów w żaden inny sposób, np. zaświadczeniem z urzędu skarbowego.

Obowiązek powiadomienia ZUS o ubiegłorocznych zarobkach nie dotyczy oczywiście tych, którzy w całym poprzednim roku mogli dorabiać bez ograniczeń. Dotyczy to np.  emerytów, którzy najpóźniej w styczniu 2011 r. ukończyli powszechny wiek emerytalny, czy  osób wykonujących w 2011 r. wyłącznie działalność, która nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. umowę o dzieło).

Wszystko co ze składką

Emeryt czy rencista, który sam za siebie nie płacił składek, musi wystąpić do płatnika składek o wydanie mu zaświadczenia o zarobkach. Najczęściej jest to pracodawca czy zleceniodawca. Co istotne – sam płatnik powinien pamiętać, aby do końca lutego przesłać do ZUS taki dokument. Obowiązek dostarczenia zaświadczenia do ZUS spoczywa na równi na zatrudniającym, co zatrudnionym. Wystarczy jednak, by wykonał go jeden z nich.

W zaświadczeniu należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia stanowiące pod- stawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Dla pracowników  jest to przychód z tytułu zatrudnienia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jest to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy  wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Jest to też dodatkowy zarobek z tytułu zawartej z pracodawcą (lub wykonywanej na jego rzecz) umowy cywilnej – zlecenia, agencyjnej, a nawet o dzieło. Bo on też jest oskładkowany i to jako przychód z umowy o pracę.

Przykład

Pani Anna od wielu lat pracuje na etacie. Otrzymuje miesięczne wynagrodzenie, dodatek stażowy oraz nagrody kwartalne. W 2011 r. wykonywała dla pracodawcy  umowę o dzieło.  W czerwcu i grudniu ub.r. otrzymała wynagrodzenie z tytułu tej dodatkowej pracy (odpowiednio za I i II półrocze).

Od grudnia 2010 r., po śmierci męża, pani Anna jest uprawniona do renty rodzinnej. Z uwagi na osiągany przychód przez cały 2011 r. ZUS wypłacał jej to świadczenie w zmniejszonej wysokości. W zaświadczeniu o zarobkach za 2011 r. pracodawca musi uwzględnić wszystkie wymienione przychody z umowy o pracę i umowy o dzieło.

Z nieoskładkowanych tylko zasiłki

W zaświadczeniu o zarobkach pracownika nie należy uwzględniać składników, od których nie są naliczane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Są to m.in.  nagrody jubileuszowe wypłacane nie częściej niż co pięć lat, odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, czy zapomogi losowe.

Wszystkie składniki zwolnione ze składek wymienia rozporządzenie MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Z nieoskładkowanych wypłat trzeba natomiast uwzględnić kwoty: wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłacanego na podstawie art. 92 k.p., zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego), a także świadczenia wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  dodtkowe dochody, rozliczenie roczne, składki na ubezpieczenie społeczne, zus

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany Załóż konto|Zaloguj się

Pozostało znaków: 2500

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Większy limit zarobków dla rencisty socjalnego i emeryta

Od początku przyszłego roku najmłodsi renciści będą mogli dorobić do pobieranego świadczenia prawie 2,4 tyś. zł. To ponad dwa razy więcej niż obecnie >>