Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Katastrofa smoleńska, poseł Polaczek i tajemnice rzšdu

Jerzy Polaczek
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Powiedziałbym komedia, gdyby rzecz nie dotyczyła tragedii – mówi Jerzy Polaczek o odpowiedzi MSWiA na jego pytania o katastrofę smoleńskš
Czy rzšd na posiedzeniu tuż po tragedii analizował uwarunkowania prawne wydarzenia i sposób, w jaki zechce badać katastrofę? Czy minister obrony informował wtedy o istnieniu polsko-rosyjskiego porozumienia w sprawie wspólnego badania katastrof wojskowych? Kto przygotował premierowi Tuskowi rekomendacje na spotkanie z premierem Rosji Władymirem Putinem dotyczšce formy prawnej naszego udziału w badaniu katastrofy? To kilka z pytań, które w interpelacji poselskiej zadał 15 czerwca 2010 r. Jerzy Polaczek z Polski Plus (dziœ w PiS). Potem złożył jeszcze kilkanaœcie interpelacji. OdpowiedŸ na pierwsze trzy, po wielokrotnym odraczaniu terminu, otrzymał dopiero wczoraj. „Wszystkie istotne kwestie majšce zwišzek z okolicznoœciami katastrofy samolotu Tu-154M o numerze 101 w dniu 10 kwietnia 2010 roku zostanš umieszczone w raporcie końcowym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, który będzie zawierał również analizy i wypracowane w toku prac badawczych zalecenia profilaktyczne” – napisał szef MSWiA Jerzy Miller.
– Powiedziałbym komedia, gdyby rzecz nie dotyczyła tragedii – mówi „Rz” Polaczek. – Zadałem najprostsze pytania. Przecież to fakty z protokołów posiedzenia rzšdu. I dodaje: – Po czterech miesišcach, a nie regulaminowych trzech tygodniach, odpowiedziano mi, że tajemnicš jest nawet język raportu, jaki przekaże nam strona rosyjska. Bo o to też pytałem w interpelacji. Poseł zastanawia się nad podjęciem kroków prawnych, by uzyskać wyczerpujšcš odpowiedŸ. – Możliwoœci sš niewielkie, bo regulamin Sejmu nie przewiduje konsekwencji za brak odpowiedzi – zauważa poseł. – A tak traktuję stanowisko szefa MSWiA.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL