Geny astmy odkryte

aktualizacja: 23.09.2010, 17:32
Foto: www.sxc.hu

Odkrycie genów odpowiedzialnych za rozwój astmy może pomóc w stworzeniu nowych leków — zapowiadają naukowcy

To były największe jak do tej pory badania poszukujące dziedzicznych predyspozycji do astmy oskrzelowej. Kwestią tą zajęło się aż 164 naukowców z 19 krajów europejskich oraz Kanady i Australii, zgromadzonych w konsorcjum o nazwie GABRIEL. Badacze ci odnaleźli nieznane dotąd warianty genów, które mogą być przyczyną podatności na tę chorobę. Zła wiadomość jest taka, że choroby nie da się wykryć za pomocą testów genetycznych, zanim się rozwinie. Co zaskakujące, naukowcy doszli też do wniosku, że to astma wywołuje alergię, a nie odwrotnie. Wyniki badań opublikowało pismo „New England Journal of Medicine”. Dorośli i dzieci
Na astmę oskrzelową, przewlekłą chorobę dróg oddechowych, która prowadzi do groźnych ataków duszności cierpią aż 4 mln Polaków. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, jednak uważa się, że w równym stopniu są za nią odpowiedzialne czynniki genetyczne i środowiskowe.
Aby się przekonać, które geny odgrywają główną rolę w tym procesie, naukowcy poddali badaniom 26 tys. osób: 10 tys. dorosłych i młodocianych astmatyków oraz16 tys. osób zdrowych. Pobrane od tych ludzi próbki DNA zostały następnie poddane aż 15 mld rozmaitych testów genetycznych obejmujących cały genom. Testy przeprowadziło Centre National de Genotypage w Paryżu. Dzięki temu zlokalizowano siedem obszarów, w obrębie których zmiany kodu genetycznego zostały powiązane z ryzykiem zachorowania na astmę.
Odnalezione nowe warianty genów odkryto u jednej trzeciej uczestniczących w badaniu dzieci cierpiących na astmę. Gen, który wywołuje najcięższą postać choroby u dzieci, nie został odnaleziony u dorosłych. Naukowcy zauważyli też, że postać tej choroby pojawiająca się w wieku dojrzałym nie jest związana z innymi zmianami genetycznymi, co może sugerować, iż może się różnić biologicznie od astmy atakującej dzieci.
[srodtytul]Alergia to skutek, nie przyczyna [/srodtytul]
Badacze zauważyli, że dziecięca postać tej choroby częściej dotyka chłopców niż dziewczynki i może trwać przez całe życie, często wywołując przy tym alergie. I to jest jeden z najbardziej interesujących wniosków płynących z tych badań: astma prowadzi do alergii, mimo że do tej pory uważano, iż to silna, nieleczona alergia oddechowa może wywołać tę chorobę. Naukowcy wywnioskowali to na podstawie badania poziomu przeciwciał towarzyszących alergii, który — jak się okazało — nie ma prawie żadnego wpływu na rozwój astmy.
- Dzięki badaniom genetycznym dowiedzieliśmy się, że alergie mogą rozwinąć się jako skutek uszkodzenia przez astmę śluzówki dróg oddechowych — mówi biorąca udział w badaniach prof. Miriam Moffatt z Imperial College London. — To nie oznacza, że alergia nie ma żadnego wpływu na astmę. Chodzi jednak o to, by podczas leczenia tej choroby nie koncentrować się wyłącznie na alergii.
- Nasze badania wskazują obszary, których powinny dotyczyć nowe terapie astmy — mówi prof. William Cookson z Imperial College London, dodając, że niektóre z odkrytych właśnie genów są zaangażowane w powiadamianie układu odpornościowego o uszkodzeniach śluzówki dróg oddechowych, inne kontrolują tempo procesu gojenia się oskrzeli. Leki, które ingerowałyby w aktywność tych właśnie genów, mogłyby poprawić jakość życia milionów osób.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE