Zwrot samochodu służbowego lub dyscyplinarka

aktualizacja: 04.08.2010, 03:54

Wprawdzie podwładny nie musi świadczyć pracy w czasie wypowiedzenia, jednak nie przestaje być zatrudniony. Zatem powinien wykonywać polecenia wydawane przez szefa. Jeśli odmówi, straci etat z dnia na dzień

[b]- Pracodawca rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Jednocześnie zwolnił mnie z obowiązku świadczenia pracy i nakazał natychmiastowy zwrot samochodu służbowego.

Pouczył też, abym w czasie wypowiedzenia nie podejmował innego zatrudnienia, bo w każdej chwili może mnie potrzebować w pracy. Czy zachowanie pracodawcy jest zgodne z prawem? [/b]– pyta czytelnik.
Przy braku odpowiednich zapisów w umowie o pracę po zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy pracownik jest zobowiązany, na żądanie pracodawcy, do zwrotu powierzonych mu narzędzi pracy, w tym samochodu służbowego. Odmowa może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym. Podobnie rzecz się ma z ewentualnym powrotem do wykonywania pracy.Jeżeli zwolnienie z obowiązku jej świadczenia miało charakter jednostronny, podwładny ma obowiązek wrócić do zajęć na każde żądanie szefa. Jednocześnie uważam, że w sytuacji gdy strony zawierają porozumienie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy, powrót do pracy jest możliwy, aczkolwiek tylko za zgodą pracownika.[srodtytul]Nie w kodeksie, lecz w umowie[/srodtytul]
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE