Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Olej zdrożeje, bo rzepak nie obrodził

Fotorzepa, Dariusz Gojarski
Słabe zbiory rzepaku w Polsce i na œwiecie spowodujš w tym roku spadek produkcji oleju i biodiesla oraz podwyżki cen dla konsumentów
Œwiatowe zbiory rzepaku po raz pierwszy od kilku lat będš mniejsze. Przesšdziła o tym trwajšca w Europie susza. Notowania rzepaku na giełdzie w Paryżu sš już najwyższe od jesieni 2008 r., kiedy surowce rolne biły rekordy cenowe. Zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec zwyżek, co będzie miało wpływ na rynek spożywczy. Od wiosny olej zdrożał o ponad 10 proc. – Zapowiada się około 3-proc. spadek przerobu rzepaku w Unii Europejskiej w sezonie 2010/2011, co prowadzi do spadku produkcji oleju rzepakowego i wzrostu jego cen – ocenia Witold Rodkiewicz, ekspert Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa. Przypomina, że prognozy zbiorów rzepaku nie tylko w Europie, ale i na œwiecie były w cišgu ostatnich miesięcy coraz bardziej okrajane. Będš więc także trudnoœci z importem, aby zaspokoić apetyt przetwórców. – Wobec deficytu oleju rzepakowego œwiatowi konsumenci będš bardziej zależni od oleju sojowego oraz palmowego – dodaje Rodkiewicz.
Zbiory rzepaku w Polsce wyniosš 2 – 2,2 mln ton wobec 2,5 mln ton w 2009 r. W Unii Europejskiej będzie to ok. 20,4 mln ton wobec 21,6 mln ton rok temu. Z wysokich cen mogš być zadowoleni rolnicy. Jeszcze w marcu zawierali kontrakty skupu po 1150 zł za tonę.<\p>Teraz dostajš przynajmniej o 200 zł więcej. – Zakłady nie spieszš się jednak z zawieraniem umów – zaznacza Mariusz Olejnik, szef Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL