Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Ostrzegajš: geje zechcš adopcji

Fotorzepa, Darek Golik
Europejska Parada Gejów i Lesbijek to pierwszy krok do adopcji dzieci przez homoseksualistów - piszš w liœcie otwartym ludzie nauki i kultury
– Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje mamy i taty – mówi Przemysław Gintrowski, muzyk, kompozytor, który podpisał list. – Nie przeszkadzajš mi pary homoseksualne, ale dostrzegam niebezpieczeństwo w takich paradach, bo homoseksualiœci dšżš przecież do zrównania praw także w kwestii adopcji. Pod listem opublikowanym w sobotniej "Rz" i na stronie Fundacji Mamy i Taty podpisało się 31 osób, m.in. prof. Andrzej Zoll, prawnik i były rzecznik praw obywatelskich, filozof prof. Zbigniew Stawrowski, aktor Mirosław Baka, muzycy Paweł Kukiz, Marek Jackowski. Dotyczy on imprezy œrodowisk homoseksualnych EuroPride, która ma się odbyć w lipcu w Warszawie. Jednym z jej punktów jest parada. A ta zdaniem sygnatariuszy listu to pierwszy krok do adopcji dzieci przez homoseksualistów, co – jak piszš – pokazujš doœwiadczenia krajów Zachodu.
"Akceptujemy prawo dorosłego człowieka do wyboru swojej drogi życiowej. Uważamy jednak, że nie składa się na nie niczym nieograniczone prawo do posiadania i wychowywania dzieci" – napisali w liœcie. Zaapelowali o niewspieranie imprezy i podpisy pod petycjš. – To spór o granice wolnoœci – mówi dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog. Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy, który też sygnował list, zaznacza, że nie neguje parady: – Jeœli jednak efektem majš być postulaty zalegalizowania adopcji przez homoseksualistów, to ja się z tym nie godzę. Tomasz Bšczkowski z Fundacji Równoœci organizujšcej imprezę zaznacza, że nie propaguje ona prawa do adopcji. – To œwięto równoœci i impreza kulturalna składajšca się z wystaw, koncertów, projekcji – przekonuje. – Sygnatariusze listu Ÿle odczytali, po co jest parada. Ma wymiar symboliczny. Przypomina o walce z dyskryminacjš. Europejskie parady gejów i lesbijek odbywajš się od 18 lat. W ubiegłorocznej imprezie w Zurychu wzięło udział 100 tys. osób.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL