Ostrzegają: geje zechcą adopcji

aktualizacja: 06.06.2010, 20:24
Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Europejska Parada Gejów i Lesbijek to pierwszy krok do adopcji dzieci przez homoseksualistów - piszą w liście otwartym ludzie nauki i kultury

– Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje mamy i taty – mówi Przemysław Gintrowski, muzyk, kompozytor, który podpisał list. – Nie przeszkadzają mi pary homoseksualne, ale dostrzegam niebezpieczeństwo w takich paradach, bo homoseksualiści dążą przecież do zrównania praw także w kwestii adopcji.
Pod listem opublikowanym w sobotniej "Rz" i na stronie Fundacji Mamy i Taty podpisało się 31 osób, m.in. prof. Andrzej Zoll, prawnik i były rzecznik praw obywatelskich, filozof prof. Zbigniew Stawrowski, aktor Mirosław Baka, muzycy Paweł Kukiz, Marek Jackowski. Dotyczy on imprezy środowisk homoseksualnych EuroPride, która ma się odbyć w lipcu w Warszawie. Jednym z jej punktów jest parada.
A ta zdaniem sygnatariuszy listu to pierwszy krok do adopcji dzieci przez homoseksualistów, co – jak piszą – pokazują doświadczenia krajów Zachodu.
"Akceptujemy prawo dorosłego człowieka do wyboru swojej drogi życiowej. Uważamy jednak, że nie składa się na nie niczym nieograniczone prawo do posiadania i wychowywania dzieci" – napisali w liście. Zaapelowali o niewspieranie imprezy i podpisy pod petycją.
– To spór o granice wolności – mówi dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog. Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy, który też sygnował list, zaznacza, że nie neguje parady: – Jeśli jednak efektem mają być postulaty zalegalizowania adopcji przez homoseksualistów, to ja się z tym nie godzę.
Tomasz Bączkowski z Fundacji Równości organizującej imprezę zaznacza, że nie propaguje ona prawa do adopcji. – To święto równości i impreza kulturalna składająca się z wystaw, koncertów, projekcji – przekonuje. – Sygnatariusze listu źle odczytali, po co jest parada. Ma wymiar symboliczny. Przypomina o walce z dyskryminacją.
Europejskie parady gejów i lesbijek odbywają się od 18 lat. W ubiegłorocznej imprezie w Zurychu wzięło udział 100 tys. osób.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE