Język może zdradzić agentów

aktualizacja: 30.05.2010, 00:04
Czy Agencja należycie ochroni tajność swych agentów uczestniczących w ...
Czy Agencja należycie ochroni tajność swych agentów uczestniczących w kursach językowych?
Foto: www.abw.gov.pl

Czy szkolenie z języka angielskiego zdekonspiruje funkcjonariuszy ABW? Eksperci alarmują, agencja uspokaja

Przetarg na największe w dziejach ABW szkolenia specjalistyczno–językowe dla prawie tysiąca pracowników Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosiła Kancelaria Premiera. Sfinansuje je Unia Europejska.

Dwuletni kurs dla 975 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Agencji, który ma zakończyć się pod koniec przyszłego roku, kosztować będzie 3,6 mln zł netto. Jak można się dowiedzieć z oferty przetargowej, chodzi o to by agenci "mogli w języku angielskim czytać i przygotowywać dokumenty, prowadzić korespondencję i rozmowy telefoniczne, uczestniczyć w grupach i radach eksperckich, utrzymywać kontakty z zagranicznymi partnerami". Szkolenie z angielskiego obejmie m.in. cyberprzestępczość, cyberterroryzm, ochronę informacji niejawnych w systemach i sieciach teleinformatycznych, słownictwo specyficzne dla NATO i UE. Agenci poznają "słownictwo dotyczące elementów prawodawstwa krajowego i UE dotyczące korupcji", a także "czynności śledczych w tym legitymowania, z zatrzymania, przeszukania, kontroli osobistej".Może to oznaczać, że w kursach wezmą udział funkcjonariusze operacyjni, których wizerunek jest ściśle tajny. Szkolenia będą się odbywać w Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w Emowie a także 16 miastach Polski m.in. w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu, gdzie ABW ma swoje delegatury.Ze specyfikacji zamówienia wynika, że sale do szkoleń ma wynająć firma językowa. Warunkiem jest bliskość od siedziby ABW (ok. 5 km) oraz połączenie ze środkami komunikacji miejskiej. Zleceniodawca wymaga, aby sala była wyposażona w niezbędne pomoce dydaktyczne m.in. sprzęt audio i tablice. To wszystkie wymogi, jakie stawia Kancelaria Premiera.

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE