Ofiary III Rzeszy apelują do kolei

aktualizacja: 27.03.2010, 02:49

Poszkodowani przez
III Rzeszę z Białorusi, Rosji, Ukrainy i Polski napisali
prośbę o finansową pomoc do Deutsche Bahn

„My jesteśmy tymi, którzy przeżyli transporty śmierci. Deutsche Reichsbahn pobierała opłaty za każdy kilometr trasy, która wiodła nas, wypędzonych, do więzień, ku zagładzie. Deutsche Reichsbahn wzbogaciła się poprzez udział w tych masowych zbrodniach. Mimo upływu 65 lat udział Deutsche Reichsbahn w dokonanych zbrodniach nie został odkupiony” – napisali przedstawiciele wschodnich i polskich organizacji, którzy spotkali się w piątek w Warszawie. Apel został przesłany do zarządu Deutsche Bahn.
Poszkodowani zaproponowali przedstawicielom strony niemieckiej spotkanie.
Do zjazdu doszło z inicjatywy organizacji polskich poszkodowanych. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele czterech największych organizacji białoruskich, dwóch z Rosji i trzech z Ukrainy. Wśród Białorusinów i Rosjan najwięcej jest ludzi, którzy jako dzieci trafiali do obozów pracy i gett. Dziś są w podeszłym wieku.
– To ciąg dalszy starań o uzyskanie wsparcia od Deutsche Bahn jako spadkobierczyni Reichsbahn, która zarobiła minimum 445 mln euro podczas II wojny światowej – mówi „Rz” Dariusz Pawłoś, prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która pomogła zorganizować spotkanie.
Niemieckie koleje zarabiały na transportach do obozów koncentracyjnych i na wypędzeniach.
Do polskiej fundacji zgłaszają się osoby z prośbą o środki na leki czy opał. Polacy już raz – w styczniu tego roku – zwrócili się do Deutsche Bahn z prośbą o wsparcie. Jednak bez sukcesu.
W tym roku niemieckie koleje zamierzają hucznie obchodzić 175. rocznicę powstania, na co chcą przeznaczyć – według nieoficjalnych informacji – kilkanaście milionów euro.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=d.kolakowska@rp.pl]d.kolakowska@rp.pl[/mail][/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE