Afera czołgowa w polskiej armii

aktualizacja: 02.03.2010, 15:39
Afera czołgowa w polskiej armii
Afera czołgowa w polskiej armii
Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Gdzie się podziały części z polskich czołgów, kto i dlaczego fałszował dokumentację, by ukryć braki - śledztwo w tej sprawie prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Śledczy najprawdopodobniej będą chcieli przesłuchać generała Waldemara Skrzypczaka, byłego Dowódcę Wojsk Lądowych.

W tej sprawie nadal jest więcej znaków zapytania niż pewników. Początki afery sięgają 2007 roku. Wówczas to 34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu przekazuje do 2. Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca na Pomorzu Zachodnim 47 czołgów T-91. Problem w tym, że maszyny są niesprawne. Obdarowana brygada kręci nosem. Czołgi jednak przyjąć musi. Do jej zwierzchników ze szczecińskiej dywizji przychodzi bowiem faks z krótkim, lecz stanowczym rozkazem. Podpisany jest przez samego Dowódcę Wojsk Lądowych, generała Waldemara Skrzypczaka. Podobny faks przychodzi do Żagania oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.Brygady z Żagania i Złocieńca sporządzają więc niezbędne dokumenty wraz z aneksem, gdzie spisane zostają wszystkie braki w przekazywanych maszynach. Każda ze stron dostaje swój komplet, a czołgi wędrują na Pomorze Zachodnie i trafiają wprost do magazynów.Dwa lata później zapada decyzja, że czołgi muszą wrócić do Żagania. Dlaczego - nie wiadomo. Tu jednak zaczyna się problem. - Żagań wyciągnął dokumenty z 2007 roku, ale z zupełnie innym aneksem - mówi nasz informator z armii.

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE