REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kultura » Muzyka » Chopin 2010

Chopin 2010

Fortepiany Chopina

Mariusz Goss 06-04-2010, ostatnia aktualizacja 06-04-2010 13:36
Fortepian w Muzeum Chopina
autor: Magdalena Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Fortepian w Muzeum Chopina
Muzeum Chopina
autor: Magdalena Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Muzeum Chopina

W otwartym dziś dla publiczności Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich w Warszawie znajduje się fortepian, na którym u schyłku życia grał kompozytor

Niestety stanowi wyłącznie eksponat muzealny. Został ustawiony w sali pachnącej fiołkami, ulubionymi kwiatami Chopina, które kazał służbie stawiać na fortepianie, gdy przebywał w Paryżu.

Pleyel powstały w 1848 roku został poddany niefortunnej renowacji latach 60. ubiegłego stulecia i nie sposób wydobyć z niego dawnych dźwięków.

Podobnie na drugim z fortepianów - Erardzie z 1856 roku. Ten należał do Franciszka Lista i podobnie jak Pleyel został w ubiegłym stuleciu poddany przeróbkom, by brzmiał nowocześnie jak współczesny Steinway.

- Grać można na pozostawionym w depozycie Erardzie z 1856 roku, który trafił do sali koncertowej muzeum i niebawem powinien zostać własnością placówki - mówi Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Fortepiany z czasów życia kompozytora brzmiały zupełnie inaczej, miały krótszy i mniej nośny dźwięk niż instrumenty firmy Steinway and Sons, które w drugiej połowie XIX wieku zdobyły sale koncertowe i pozostają w nich do dziś.

Muzyka, która rozbrzmiewa w muzeum została nagrana w Operze Narodowej na instrumentach współczesnych Chopinowi, Pleyelu z 1848 roku i Erardzie z 1849 roku. Obydwa instrumenty są najcenniejszymi fortepianami w muzeum, choć pozostają poza nim.

- Kiedy nie jestem usposobiony gram na fortepianie Erarda, gdzie łatwo znajduję gotowy ton. Ale kiedy jestem w werwie i dość silny, by znaleźć swój najbardziej własny dźwięk - potrzebuję fortepianu Pleyela - miał powiedzieć Fryderyk Chopin.

Kolekcje fortepianów uzupełnia kopia Grafa, zbudowana na wzór instrumentu z 1815 roku, na którym kompozytor dał swój pierwszy koncert w Wiedniu w 1829 roku.

Informacje jak zamówić bilety do muzeum znajdują się stronie internetowej: pl.chopin.nifc.pl/museum

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>