Z życia samorządów

Śladami PRL po Białymstoku

Białostocki Central, fot. MichalFotos
Flickr
Około 30 różnych obiektów - budynków, ale też pomników czy neonów z epokisocrealizmu - znalazło się na nowym szlaku turystycznym po Białymstoku, który przygotowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Klubem Krytyki Politycznej.
Szlak opisano w wydanej właśnie publikacji pt. :"Ładniej? PRL w przestrzeni miasta".
Szlak powstał nie po to, by zachwycać się minioną epoką - także w architekturze - ale by pokazać, jak zmieniło i zmienia się miasto, jakie jest jego nowe oblicze - tłumaczą pomysłodawcy szlaku. Jak powiedział Łukasz Kuźma z Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku, na szlaku są obiekty z lat 1945-89. Głównym i zarazem jednym z najbardziej znanych jest tzw. Dom Partii, czyli dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w 1990 roku przejęty przez uniwersytet. Mieszczą się tam kierunki humanistyczne.
Nie brakuje też neonów, które pozostały na różnych obiektach, np. neonu z lat 70. na dawnym pawilonie handlowym "Domus", opisów ulic takich jak np. ulica Curie-Skłodowskiej, która - jak mówi Kuźma - cała była zaprojektowana w myśl tamtej epoki. Są też tak zwane "spodki", czyli obiekty dawnego Akademickiego Centrum Kultury, które powstały w mieście przy okazji centralnych dożynek w 1973 roku. Przypominają stylizacją statki kosmiczne. Znalazły się też dawne kawiarnie i kluby - np. obecny klub jazzowy, w którym w 1973 roku podczas dożynek mieścił się pawilon wystawienniczy, gdzie prezentowano dorobek białostockich twórców. Obiekt powstał ze szkła i aluminium na planie dwunastokąta. Szlak opisany w przewodniku jest elementem szerszego projektu, który realizuje Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku i Klub Krytyki Politycznej. W jego ramach odbywały się wystawy fotografii, porównujące dawne obiekty uwiecznione choćby na pocztówkach z ich obecnym wyglądem, dyskusje o zmieniającej się przestrzeni miasta, wędrówki po mieście. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do refleksji nad zmianami w miejskim otoczeniu i zainicjować publiczną debatę na te tematy. Chodzi też o popularyzację wiedzy o architekturze i sztuce oraz zachęcanie mieszkańców, jak również turystów, do zwiedzania miasta w nowy sposób, po nowych szlakach. Przewodniki z opisanym szlakiem będą dostępne w punktach informacji turystycznej, hotelach, kawiarniach i w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL